ЈУЖНОКОРЕЈСКА ВОЈНА ПОМОЋ УКРАЈИНИ

Јужна Кореја, Јапан и Тајван су се суочили са ограничењима која ометају њихову жељу да пруже војну помоћ Украјини.

У случају Јапана, то је првенствено због строгих закона који забрањују извоз војне опреме. У међувремену, оклевање Јужне Кореје потиче од забринутости да би пружање војне подршке Украјини могло да подстакне Русију да повећа своју војну и технолошку помоћ Северној Кореји. Од марта 2022. године надаље, Јужна Кореја је испоручила Украјини четири пошиљке војне помоћи у вредности од око 3 милиона евра. Ова помоћ је укључивала опрему попут шлемова, панцира и детектора мина. Значајно је да је део ове опреме првобитно био намењен авганистанској војсци, али је преусмерен у Украјину 2022. године, после пада Кабула 2021. године.

Упркос бројним апелима Украјине за обезбеђивање система наоружања као што су ракетни системи земља-ваздух (ПВО) и противоклопне вођене ракете (ПОВР), Јужна Кореја је у свакој прилици одбијала ове захтеве. На самиту Кореја-Украјина у Кијеву у јулу 2023. године, јужнокорејски председник Јун је поменуо пружање „веће војне подршке ове године“. Међутим, портпарол јужнокорејског министарства одбране брзо је потврдио званични став владе, истичући да обезбеђивање оружја не долази у обзир и наводећи: „Нема промене у нашој политици да не подржавамо смртоносно оружје“. Специфичности посвећености председника Јуна да пружи повећану подршку изашле су на видело у септембру 2023. године, када је јужнокорејска влада открила своју донацију два борбена инжењерска возила К600 (CEV). Осмишљена у циљу чишћења путева кроз минска поља на линији фронта, Јунова администрација је ипак затражила да Украјина распореди ова возила искључиво за хуманитарне мисије.

У ствари, најзначајнији допринос Јужне Кореје олакшавању тешког положаја Украјине није била директна испорука, већ трансфер 550.000 артиљеријских граната калибра 155 мм у Сједињене Државе 2022. и 2023. године. Овај трансфер је омогућио Сједињеним Државама да обезбеде Украјини муницију из сопствених залиха. Још један значајан допринос из Јужне Кореје укључивао је испоруку 100 камионета SsangYong Musso и пет мини багера DOOSAN DX17Z намењених за хуманитарну употребу. Остаје неизвесно да ли ће Јужна Кореја задржати своју политику ограничавања војне помоћи, посебно у светлу све бољег односа Северне Кореје са Русијом, што би могло да подстакне Јужну Кореју да преиспита свој приступ Украјини. Ако дође до такве промене, то би потенцијално могло да отвори врата доступности разних система наоружања корејске производње за Украјину. Јужна Кореја такође поседује неколико руских система наоружања, као што су Т-80У , БМП-3 , Метис ПОВР и Игла лакопреносни систем ПВО, који несумњиво изазивају и интересовање Украјине.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *