ЈУЖНА КОРЕЈА РАЗВИЈА МОЋНУ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТУ КАО ОДГОВОР НА ПРЕТЊЕ ИЗ СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ

Јужна Кореја је развила нову моћну балистичку ракету земља-земља (SSBM) Hyunmoo V. Транспортер-електор-лансер балистичке ракете Hyunmoo V представљен је током 76. церемоније прославе Дана оружаних снага Јужне Кореје 1.октобру 2024. године. Иако сама ракета није приказана, што већ поставља нека питања.

Ново јужнокорејско оружје представља стратешки одговор Јужне Кореје на растуће ракетне и нуклеарне претње из Северне Кореје. Док Пјонгјанг наставља да шири свој арсенал интерконтиненталних балистичких ракета (ICBM), балистичких ракета лансираних са подморница (SLBM) и тактичког нуклеарног оружја, Сеул даје приоритет развоју сопствених ракетних способности како би одржао кредибилан став одвраћања, пише амерички војно-политичко издање Defense News.

Нова балистичка ракета Републике Кореје способна је да гађа циљеве на удаљености до 3.000 километара. Може да носи конвенционалну бојеву главу од осам тона, што је чини најтежом ненуклеарном бојевом главом икада постављеном на балистичку ракету.

Пројектил је дизајниран да уништи дубоко закопану и утврђену војну инфраструктуру Северне Кореје, која укључује подземне ракетне силосе, командне бункере и складишта нуклеарног оружја. Министарство одбране Јужне Кореје је прошлог лета најавило развој сопствене балистичке ракете са високим разорним способностима.

Развој пројектила наглашава настојање Јужне Кореје да ојача своје одбрамбене способности након укидања ограничења домета балистичких пројектила које су наметнуле САД 2021. године, а које су раније ограничавале способност Сеула да развије више и снажније балистичке ракете. Очекује се да ће нова ракета у блиској будућности ући у службу војске Јужне Кореје и постати критична компонента система стратешког одвраћања.

Ракета је опремљена двостепеним погонским системом на чврсто гориво, који обезбеђује брзо убрзање и велики домет. У својој завршној фази, може да достигне брзину близу 10 маха, што отежава противничким одбрамбеним противракетним системима да га пресретну. Ракета се лансира из деветосовинског транспортног и утоварног система К901 који је развио Kia Motors, који обезбеђује повећану мобилност и оперативну флексибилност, омогућавајући Јужној Кореји да лансира ракету на различите врсте терена и избегава откривање непријатеља.

Hyunmoo V систем навођења је заснован на напредној инерцијској и сателитској навигацији, обезбеђујући високу прецизност чак и на великим удаљеностима. Овај ниво прецизности омогућава Јужној Кореји да удари севернокорејске војне циљеве уз минималну колатералну штету, повећавајући ефикасност превентивних или узвратних удара.

Континуирани развој ракетне технологије у Северној Кореји, укључујући интерконтиненталне балистичке ракете на чврсто гориво које могу да досегну до копна САД и тактичко нуклеарно оружје усмерено на Јужну Кореју, повећао је тензије у региону. Ослањајући се на дубоко утврђене подземне бункере, Пјонгјанг је приморао Сеул да развије Hyunmoo V као ефикасну противмеру. Способност пројектила да продре у такве структуре даје Јужној Кореји стратешку предност, обезбеђујући неутрализацију критичних севернокорејских војних објеката чак и у случају сукоба. Истовремено, ништа није пријављено о тестирању нове јужнокорејске ракете.

Међутим, у том погледу Сеул прилично заостаје за Пјонгјангом. Прошле године је Корејска централна новинска агенција показала слике севернокорејског лидера Ким Џонг-уна поред ракетних бацача, који су се у великом броју налазили у једној од подземних војних база.

Северна Кореја има војни програм нуклеарног оружја и процењује се да ће од 2024. године имати арсенал од око 50 нуклеарних бојевих глава и довољно материјала за производњу шест до седам нуклеарних бојевих глава годишње. Северна Кореја редовно тестира крстареће и интерконтиненталне балистичке ракете.

Осим тога, у оквиру споразума који су прошле године потписали лидери Северна Кореја и Русије, земље су се обавезале да ће једна другој пружити војну помоћ у случају спољне агресије. Сеул је донедавно рачунао на заштиту САД. Међутим, искуство сукоба у Украјини показало је да Американци нису вољни да се директно боре са нуклеарно наоружаном Русијом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *