Južna Koreja je razvila novu moćnu balističku raketu zemlja-zemlja (SSBM) Hyunmoo V. Transporter-elektor-lanser balističke rakete Hyunmoo V predstavljen je tokom 76. ceremonije proslave Dana oružanih snaga Južne Koreje 1.oktobru 2024. godine. Iako sama raketa nije prikazana, što već postavlja neka pitanja.
Novo južnokorejsko oružje predstavlja strateški odgovor Južne Koreje na rastuće raketne i nuklearne pretnje iz Severne Koreje. Dok Pjongjang nastavlja da širi svoj arsenal interkontinentalnih balističkih raketa (ICBM), balističkih raketa lansiranih sa podmornica (SLBM) i taktičkog nuklearnog oružja, Seul daje prioritet razvoju sopstvenih raketnih sposobnosti kako bi održao kredibilan stav odvraćanja, piše američki vojno-političko izdanje Defense News.
Nova balistička raketa Republike Koreje sposobna je da gađa ciljeve na udaljenosti do 3.000 kilometara. Može da nosi konvencionalnu bojevu glavu od osam tona, što je čini najtežom nenuklearnom bojevom glavom ikada postavljenom na balističku raketu.
Projektil je dizajniran da uništi duboko zakopanu i utvrđenu vojnu infrastrukturu Severne Koreje, koja uključuje podzemne raketne silose, komandne bunkere i skladišta nuklearnog oružja. Ministarstvo odbrane Južne Koreje je prošlog leta najavilo razvoj sopstvene balističke rakete sa visokim razornim sposobnostima.
Razvoj projektila naglašava nastojanje Južne Koreje da ojača svoje odbrambene sposobnosti nakon ukidanja ograničenja dometa balističkih projektila koje su nametnule SAD 2021. godine, a koje su ranije ograničavale sposobnost Seula da razvije više i snažnije balističke rakete. Očekuje se da će nova raketa u bliskoj budućnosti ući u službu vojske Južne Koreje i postati kritična komponenta sistema strateškog odvraćanja.
Raketa je opremljena dvostepenim pogonskim sistemom na čvrsto gorivo, koji obezbeđuje brzo ubrzanje i veliki domet. U svojoj završnoj fazi, može da dostigne brzinu blizu 10 maha, što otežava protivničkim odbrambenim protivraketnim sistemima da ga presretnu. Raketa se lansira iz devetosovinskog transportnog i utovarnog sistema K901 koji je razvio Kia Motors, koji obezbeđuje povećanu mobilnost i operativnu fleksibilnost, omogućavajući Južnoj Koreji da lansira raketu na različite vrste terena i izbegava otkrivanje neprijatelja.
Hyunmoo V sistem navođenja je zasnovan na naprednoj inercijskoj i satelitskoj navigaciji, obezbeđujući visoku preciznost čak i na velikim udaljenostima. Ovaj nivo preciznosti omogućava Južnoj Koreji da udari severnokorejske vojne ciljeve uz minimalnu kolateralnu štetu, povećavajući efikasnost preventivnih ili uzvratnih udara.
Kontinuirani razvoj raketne tehnologije u Severnoj Koreji, uključujući interkontinentalne balističke rakete na čvrsto gorivo koje mogu da dosegnu do kopna SAD i taktičko nuklearno oružje usmereno na Južnu Koreju, povećao je tenzije u regionu. Oslanjajući se na duboko utvrđene podzemne bunkere, Pjongjang je primorao Seul da razvije Hyunmoo V kao efikasnu protivmeru. Sposobnost projektila da prodre u takve strukture daje Južnoj Koreji stratešku prednost, obezbeđujući neutralizaciju kritičnih severnokorejskih vojnih objekata čak i u slučaju sukoba. Istovremeno, ništa nije prijavljeno o testiranju nove južnokorejske rakete.
Međutim, u tom pogledu Seul prilično zaostaje za Pjongjangom. Prošle godine je Korejska centralna novinska agencija pokazala slike severnokorejskog lidera Kim Džong-una pored raketnih bacača, koji su se u velikom broju nalazili u jednoj od podzemnih vojnih baza.
Severna Koreja ima vojni program nuklearnog oružja i procenjuje se da će od 2024. godine imati arsenal od oko 50 nuklearnih bojevih glava i dovoljno materijala za proizvodnju šest do sedam nuklearnih bojevih glava godišnje. Severna Koreja redovno testira krstareće i interkontinentalne balističke rakete.Osim toga, u okviru sporazuma koji su prošle godine potpisali lideri Severna Koreja i Rusije, zemlje su se obavezale da će jedna drugoj pružiti vojnu pomoć u slučaju spoljne agresije. Seul je donedavno računao na zaštitu SAD. Međutim, iskustvo sukoba u Ukrajini pokazalo je da Amerikanci nisu voljni da se direktno bore sa nuklearno naoružanom Rusijom.