То је потврдило неколико владиних званичника. Ово ће бити други заједнички развој ракете пресретача од стране Јапана и Сједињених Држава од СМ3 Блок 2А, који је завршен у фискалној 2017. У вези са самитом Јапан-САД-Јужна Кореја одржаним на периферији Вашингтона 18., премијер Кишида и амерички председник Бајден одржаће индивидуалне разговоре, а врше се прилагођавања у правцу објављивања споразума као део договор.
Хиперсонично оружје путује брзинама пет пута већим од брзине звука (5 маха) и лети на малим висинама на неправилним путањама, што га чини тешким за откривање постојећим радаром и тешко га је пресрести. Кина је успешно тестирала ракету у јулу 2021, а Русија ју је употребила у инвазији на Украјину. Северна Кореја је такође спровела поновљена пробна лансирања од септембра 2021. године, а неки аналитичари кажу да је тест у јануару 2010. летео максималном брзином од око 10 маха.
Као противмеру, Министарство одбране ради на побољшању способности ракете земља-ваздух (Цху-САМ) средњег домета Тип 03 Копнене самоодбрамбене снаге. Нове ракете СМ-6 инсталиране на бродовима Аегис Поморских снага за самоодбрану такође имају ограничене могућности пресретања. Међутим, у оба случаја, немогуће је пресрести све до фазе непосредно пре удара, а обезбеђење средства за пресретање на већој удаљености је хитна потреба.
Јапанска и америчка влада имају за циљ да развију нову ракету пресретача у року од 10 година.
Да би се пресрело хиперсонично оружје, такође је неопходно изградити положај који може раније да открије и прати ракете. Сједињене Државе настављају са изградњом „сателитске констелације“, у којој је велики број малих сателита координисан и управља се као рој. Министарство одбране разматра и сарадњу са америчком сателитском мрежом.
Јапанска влада такође промовише стицање “способности за контранапад” за напад на базе за лансирање ракета друге стране у сврху самоодбране. План је да се убрза заједнички развој нових ракета пресретача и развој ракета дугог домета које обезбеђују противнападне способности и да се брзо реализује „интегрисана противваздушна и противракетна одбрана“ најављена у Стратегији националне одбране из децембра прошле године.