ЈАПАН И САД ПЛАНИРАЈУ СТВАРАЊЕ РАКЕТЕ ЗА ПРЕСРЕТАЊЕ ХИПЕРСОНИЧНИХ ПРОЈЕКТИЛА РУСИЈЕ, КИНЕ И СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ

Владе Јапана и Сједињених Држава одлучиле су да заједнички развију нове ракете за пресретање хиперсоничног оружја које развијају Кина, Русија и Северна Кореја. Очекује се да ће споразум бити постигнут на самиту Јапана и САД 18. Циљ је јачање одвраћања унапређењем припрема за претње на које је тешко одговорити постојећом мрежом противракетне одбране.

То је потврдило неколико владиних званичника. Ово ће бити други заједнички развој ракете пресретача од стране Јапана и Сједињених Држава од СМ3 Блок 2А, који је завршен у фискалној 2017. У вези са самитом Јапан-САД-Јужна Кореја одржаним на периферији Вашингтона 18., премијер Кишида и амерички председник Бајден одржаће индивидуалне разговоре, а врше се прилагођавања у правцу објављивања споразума као део договор.

Хиперсонично оружје путује брзинама пет пута већим од брзине звука (5 маха) и лети на малим висинама на неправилним путањама, што га чини тешким за откривање постојећим радаром и тешко га је пресрести. Кина је успешно тестирала ракету у јулу 2021, а Русија ју је употребила у инвазији на Украјину. Северна Кореја је такође спровела поновљена пробна лансирања од септембра 2021. године, а неки аналитичари кажу да је тест у јануару 2010. летео максималном брзином од око 10 маха.

Као противмеру, Министарство одбране ради на побољшању способности ракете земља-ваздух (Цху-САМ) средњег домета Тип 03 Копнене самоодбрамбене снаге. Нове ракете СМ-6 инсталиране на бродовима Аегис Поморских снага за самоодбрану такође имају ограничене могућности пресретања. Међутим, у оба случаја, немогуће је пресрести све до фазе непосредно пре удара, а обезбеђење средства за пресретање на већој удаљености је хитна потреба.

 Јапанска и америчка влада имају за циљ да развију нову ракету пресретача у року од 10 година.

 Да би се пресрело хиперсонично оружје, такође је неопходно изградити положај који може раније да открије и прати ракете. Сједињене Државе настављају са изградњом „сателитске констелације“, у којој је велики број малих сателита координисан и управља се као рој. Министарство одбране разматра и сарадњу са америчком сателитском мрежом.

 Јапанска влада такође промовише стицање “способности за контранапад” за напад на базе за лансирање ракета друге стране у сврху самоодбране. План је да се убрза заједнички развој нових ракета пресретача и развој ракета дугог домета које обезбеђују противнападне способности и да се брзо реализује „интегрисана противваздушна и противракетна одбрана“ најављена у Стратегији националне одбране из децембра прошле године.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *