To je potvrdilo nekoliko vladinih zvaničnika. Ovo će biti drugi zajednički razvoj rakete presretača od strane Japana i Sjedinjenih Država od SM3 Blok 2A, koji je završen u fiskalnoj 2017. U vezi sa samitom Japan-SAD-Južna Koreja održanim na periferiji Vašingtona 18., premijer Kišida i američki predsednik Bajden održaće individualne razgovore, a vrše se prilagođavanja u pravcu objavljivanja sporazuma kao deo dogovor.
Hipersonično oružje putuje brzinama pet puta većim od brzine zvuka (5 maha) i leti na malim visinama na nepravilnim putanjama, što ga čini teškim za otkrivanje postojećim radarom i teško ga je presresti. Kina je uspešno testirala raketu u julu 2021, a Rusija ju je upotrebila u invaziji na Ukrajinu. Severna Koreja je takođe sprovela ponovljena probna lansiranja od septembra 2021. godine, a neki analitičari kažu da je test u januaru 2010. leteo maksimalnom brzinom od oko 10 maha.
Kao protivmeru, Ministarstvo odbrane radi na poboljšanju sposobnosti rakete zemlja-vazduh (Chu-SAM) srednjeg dometa Tip 03 Kopnene samoodbrambene snage. Nove rakete SM-6 instalirane na brodovima Aegis Pomorskih snaga za samoodbranu takođe imaju ograničene mogućnosti presretanja. Međutim, u oba slučaja, nemoguće je presresti sve do faze neposredno pre udara, a obezbeđenje sredstva za presretanje na većoj udaljenosti je hitna potreba.
Japanska i američka vlada imaju za cilj da razviju novu raketu presretača u roku od 10 godina.
Da bi se presrelo hipersonično oružje, takođe je neophodno izgraditi položaj koji može ranije da otkrije i prati rakete. Sjedinjene Države nastavljaju sa izgradnjom „satelitske konstelacije“, u kojoj je veliki broj malih satelita koordinisan i upravlja se kao roj. Ministarstvo odbrane razmatra i saradnju sa američkom satelitskom mrežom.
Japanska vlada takođe promoviše sticanje “sposobnosti za kontranapad” za napad na baze za lansiranje raketa druge strane u svrhu samoodbrane. Plan je da se ubrza zajednički razvoj novih raketa presretača i razvoj raketa dugog dometa koje obezbeđuju protivnapadne sposobnosti i da se brzo realizuje „integrisana protivvazdušna i protivraketna odbrana“ najavljena u Strategiji nacionalne odbrane iz decembra prošle godine.