ИЗРАЕЛ ПРЕУЗЕО КЉУЧНИ ДЕО ГРАНИЦЕ ГАЗЕ СА ЕГИПТОМ ПУНИМ ТУНЕЛА ЗА КРИЈУМЧАРЕЊЕ, БОРБЕ У ГАЗИ СЕ НАСТАВЉАЈУ

Израелска војска саопштила је у среду да је преузела контролу над стратешким коридором дуж границе Газе са Египтом како би пресекла тунеле за кријумчарење док покушава да уништи милитантну групу Хамас у рату који је сада у осмом месецу.

Заузимање Филаделфијског коридора могло би да закомпликује односе Израела са Египтом, који се жалио на напредовање Израела према његовој граници. Израел каже да је коридор преплављен тунелима у које је допремано оружје и друга добра за Хамас — упркос вишегодишњој блокади коју су наметнули Израел и Египат.

Израел је такође продубио свој упад у град Рафа на југу Газе, где стотине хиљада траже склониште од борби и где је појачано насиље последњих дана убило десетине Палестинаца. Војска је саопштила да се пета бригада — до неколико хиљада војника — придружила трупама које делују у граду у уторак.

Египат каже да би свако повећање трупа у стратешкој пограничној области прекршило мировни споразум земаља из 1979. године. Већ се жалила да је Израел преузео гранични прелаз Рафа, једини прелаз између Газе и Египта.

Коридор Филаделфија служио је као линија кисеоника Хамаса кроз коју је Хамас редовно кријумчарио оружје у Газу“, рекао је главни портпарол израелске војске, контраадмирал Даниел Хагари.

Израелски војни званичник рекао је да је Израел обавестио Египат о преузимању власти. Пронађено је око 20 тунела, укључујући неке раније непознате Израелу, као и 82 приступне тачке тунелима, рекао је званичник, говорећи под условом анонимности у складу са војним прописима. Није било јасно да ли су тунели тренутно у употреби.

Коридор је део веће демилитаризоване зоне дуж целе границе између Израела и Египта. Према мировном споразуму, свакој страни је дозвољено да распореди само мали број војника или граничних стражара у зони, иако се ти бројеви могу изменити заједничким договором. У време споразума, израелске трупе су контролисале Газу, све док Израел није повукао своје снаге и насељенике 2005. године.

Египатска државна телевизија Al-Qahera News извијестила је да “није било комуникације са израелском страном” о наводима о проналажењу тунела на граници. Египат је више пута изражавао забринутост да би израелска офанзива могла да гурне Палестинце преко границе – сценарио за који Египат каже да је неприхватљив.

Уски коридор — у деловима широк око 100 метара — протеже се дужином од 8,6 миља од стране Газе од границе са Египтом и укључује прелаз Рафа у Египту.

Хамас има слободну контролу над границом од свог преузимања Газе 2007. године.

Тунели за кријумчарење ископани су испод границе Газе и Египта како би се заобишла израелско-египатска блокада, наметнута након што је Хамас преузео власт. Неки од тунела су били довољно велики за возила. Хамас је доносио оружје и залихе, а становници Газе су кријумчарили комерцијалну робу, од стоке до грађевинског материјала.

То се променило током протекле деценије, док се Египат борио против исламских милитаната на Синају. Египатска војска заузела је тунеле и уништила их на стотине.

Израелски војни званичник је рекао да је Израел такође преузео “тактичку контролу” над Тел ал-Султаном, квартом на северозападној ивици Рафе. Али он је рекао да упад у град остаје „операција ограниченог обима и интензитета“.

Портпарол Беле куће за националну безбедност Џон Кирби рекао је да би заузимање Филаделфијског коридора било у складу са „ограниченом“ копненом операцијом о којој су израелски званичници обавестили тим председника Џоа Бајдена за град Рафа.

Када су нас обавестили о својим плановима за Рафу, то је укључивало кретање тим коридором и излазак из самог града како би извршили притисак на Хамас у граду“, рекао је Кирби новинарима у среду.

У међувремену, борбе се настављају. Министарство здравља Газе саопштило је да су у очигледном израелском нападу погинула два члана екипе хитне помоћи на путу да евакуишу жртве у Тел ал-Султану.

Раније у среду, високи израелски званичник рекао је да ће рат вероватно трајати до краја године – суморно предвиђање сукоба који је убио десетине хиљада људи, продубио глобалну изолацију Израела и довео регион на ивицу ширег пожара.

Израелски саветник за националну безбедност, Цахи Ханегби, рекао је за јавни радио Kan да „очекује још седам месеци борбе“ за уништавање војних и управљачких способности Хамаса и мање милитантне групе Исламски џихад.

Војска је од почетка говорила да ће „рат бити дуг“, рекао је он. „Они су 2024. одредили као годину рата.

Ханегбијеве примедбе покрећу питања о будућности Газе и о улози коју ће Израел играти у њој. Сједињене Државе, главни савезник Израела, захтевале су да премијер Бењамин Нетањаху одлучи о послератној визији палестинске територије. Нетањахуов министар одбране и главни партнер у власти упозорили су да мора да предузме кораке како би осигурао да Израел не заглави у Гази на неодређено време.

Рат је већ разорио урбани пејзаж Газе, раселио већину становништва и изазвао хуманитарну катастрофу и раширену глад. То је отворило Израел за међународно правно испитивање, а светски судови су га кривили за његово ратно понашање, изазвало је несугласице са Белом кућом, а у уторак је подстакло три европске нације да формално признају палестинску државу.

Израел каже да мора да демонтира последње преостале батаљоне Хамаса у Рафи и да ће тражити неограничену безбедносну контролу над појасом Газе, чак и након завршетка рата. Ипак, тек треба да постигне своје главне циљеве демонтаже Хамаса и враћања десетина талаца заробљених у Хамасовом нападу 7. октобра 2023. године који је покренуо рат.

Изван Рафе, израелске снаге су се и даље боре против милитаната у деловима Газе за које је војска саопштила да је преузела контролу пре неколико месеци — потенцијални знаци побуне ниског нивоа који би могао задржати израелске трупе ангажоване на тој територији.

Борбе у Рафи раселиле су милион људи, кажу Уједињене нације, од којих је већина већ расељена из других делова Газе.

Становници кажу да су у току борбе у центру града и на периферији Тел ал-Султана, истог кварта у којем је израелски напад током викенда запалио пожар који је захватио логор за расељена лица, убивши на десетине људи. Израел је рекао да истражује и да је пожар можда изазван секундарном експлозијом.

Плутајући пристан који су изградиле САД да би допреле помоћ на територију оштећен је у лошем времену, што је још један недостатак напора да се донесе храна изгладњелим Палестинцима. Копнене прелазе у Гази сада у потпуности контролише Израел.

САД и други савезници упозорили су на потпуну офанзиву у Рафи, при чему је Бајденова администрација рекла да би то прешло „црвену линију“ и да одбија да обезбеди офанзивно оружје за такав подухват. Али до сада није покушала да заустави напредовање Израела.

Прошле недеље, Међународни суд правде наредио је Израелу да заустави офанзиву на Рафа у оквиру случаја Јужне Африке који оптужује Израел да је “починио геноцид” над Палестинцима у Гази, оптужбу коју Израел пориче.

Рат је почео када су милитанти упали у јужни Израел 7. октобра 2023. го0дине, убивши око 1.200 људи, већином цивила, и узевши око 250 талаца. Више од 100 је ослобођено током новембарског примирја у замену за Палестинце које је затворио Израел.

Израелска офанзива као одговор на напад убила је најмање 36.096 Палестинаца, према Министарству здравља Газе, које не прави разлику између бораца и цивила. Израел каже да је убио 15.000 милитаната.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *