Situacija bi mogla eskalirati u regionalni sukob, koji bi potencijalno uključivao SAD i Iran.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obećao je da će vojska nastaviti sa bombardovanjem ciljeva Hezbolaha u Libanu na neodređeno vreme, podriva napore Sjedinjenih Država i saveznika da obezbede prekid vatre koji bi ublažio rizik od regionalnog rata.
Vazdušni udari će se nastaviti dok se ne ostvare svi ciljevi Izraela, rekao je premijer u četvrtak po dolasku u Njujork na godišnjoj Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Najhitniji od tih ciljeva je povratak stanovnika severnog Izraela u njihove domove, rekao je on, a to će verovatno biti postignuto samo ako Hezbolah bude ubeđen da prestane da ispaljuje projektile preko granice.
„Neće biti prekida vatre“, objavio je ministar spoljnih poslova Izrael Kac na mreži H, ranije poznatom kao Tviter, dok je ministar odbrane Joav Galan rekao da je cilj oružanih snaga da nastave „izbacivanje Hezbolaha iz ravnoteže i produbljivanje njihovog gubitka“.
Čini se da su izjave najviših izraelskih ministara blokirale pokušaje predsednika SAD Džoa Bajdena i njegovog francuskog kolege Emanuela Makrona da obezbede tronedeljni prekid vatre.
SAD, evropske države i arapske sile, uključujući Saudijsku Arabiju i Katar, pozvale su na pauzu u borbama kasno u sredu, nakon što je Izrael nagovestio da priprema moguću kopnenu invaziju na Liban. To bi rizikovalo da preraste u regionalni sukob koji bi mogao da povuče SAD i Iran.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin, govoreći u Londonu, rekao je novinarima u četvrtak da bi „još jedan rat punog razmera mogao biti razoran i za Izrael i za Liban“. Rekao je da je „diplomatsko rešenje, a ne vojno rešenje, jedini način da se osigura da se raseljeni civili sa obe strane granice konačno mogu vratiti kućama“.
Izrael i Hezbolah razmenjuju raketnu vatru od početka rata u Gazi pre skoro godinu dana, a militantna grupa je dugo govorila da će nastaviti sa napadima sve dok Izrael nastavi svoju ofanzivu na Hamas. I Hezbolah i Hamas podržava Iran, a SAD ih naziva terorističkim organizacijama, iako se Hezbolah smatra mnogo moćnijim.
Ponuda za prekid vatre u Libanu dolazi dok izraelske snage gađaju ciljeve u ekonomski pogođenoj zemlji četvrti dan, uključujući i predgrađe Bejruta. Više od 600 ljudi, uključujući najmanje 50 dece, ubijeno je od ponedeljka, a desetine hiljada Libanaca napustilo je jug zemlje.
Hezbolah je ispalio stotine raketa na sever Izraela kao odgovor — uključujući njegov prvi pokušaj gađanja Tel Aviva — u najgorem nasilju između dve strane od rata 2006. godine.
Izraelske odbrambene snage saopštile su da su u četvrtak ubile šefa Hezbolahovih vazduhoplovnih snaga u vazdušnom napadu na Bejrut, poslednjem u nizu atentata na visoke članove te grupe. Hezbolah je kasnije potvrdio smrt na svom Telegram nalogu.
Izraelski emiter Channel 12 javio je da su visoki zvaničnici rekli da imaju svoje uslove za prekid vatre na koje lider Hezbolaha Hasan Nasralah verovatno neće pristati. Izraelski vojni radio je u međuvremenu izvestio bezbednosne zvaničnike koje nije identifikovao da je vojsci potrebno više vremena da postigne svoj cilj degradacije Hezbolahovih sposobnosti.
Libanski ministar spoljnih poslova Abdalah Bu Habib rekao je da je pola miliona ljudi raseljeno unutar zemlje zbog izraelskog bombardovanja.
Izrael je u protekloj sedmici značajno pojačao vazdušne napade. Vojska je udarima ubila važne komandante Hezbolaha, a mnogi članovi su osakaćeni u operaciji u kojoj su eksplodirale hiljade pejdžera i voki-tokija. Hezbolah i Iran za to su okrivili Izrael, koji nije ni potvrdio ni negirao odgovornost. Izrael kaže da je uništio značajan deo Hezbolahovog raketnog arsenala.
Jedan od Netanijahuovih krajnje desničarskih saveznika, ministar za nacionalnu bezbednost Itamar Ben Gvir, zapretio je da će napustiti vladajuću koaliciju ako se postigne trajno primirje u Libanu. Takav potez bi mogao da sruši vladu.
Politička opozicija Izraela takođe je pokazala malo entuzijazma za predlog o prekidu vatre.
Naftali Benet, bivši premijer koji će verovatno izazvati Netanijahua na izborima, rekao je na Ks da nije pravo vreme. „Ako Hezbolah želi da vatra prestane, može da položi oružje, da se demilitarizuje i da se udalji 15 kilometara od izraelske granice“, rekao je on.Opozicioni lider Jair Lapid je u međuvremenu rekao da pauza ne bi trebalo da traje duže od sedam dana kako bi se sprečilo da Hezbolah povrati svoje vojne osnove.
Napori SAD za diplomatskim prodorom u cilju okončanja borbi u Gazi više puta su probijani. Domaći kritičari Netanjahua optužili su ga da odlaže primirje zbog potrebe da smiri svoje saveznike iz krajnje desnice u vladi kao što je Ben Gvir. Hamas je zauzeo sličnu beskompromisnu liniju, uprkos uništenju većeg dela svojih vojnih sposobnosti.