Израел тражи још једно продужење рока за повлачење својих јединица из јужног Либана, каже западни дипломатски извор, захтев који ће вероватно изазвати нову забринутост у земљи са тешком историјом израелске окупације.
Израелске снаге су требале да се повуку следеће недеље, али извор је рекао BBC да Израел жели да његова војска тамо остане на пет позиција још десет дана, до 28. фебруара.
Споразум о прекиду ватре којим је окончан 14-месечни сукоб између Израела и Хезболаха посредовали су САД и Француска и ступио је на снагу 27. новембра.
То захтева повлачење израелских трупа из јужног Либана и уклањање бораца Хезболаха и оружја одатле.
У исто време, очекивало се да ће хиљаде либанских војника бити распоређено у региону где је Хезболах деценијама био доминантна снага.
Прекид ватре је већ једном продужен – првобитни рок је био 26. јануар – након што је Израел рекао да либанска држава није у потпуности применила споразум. Либан је оптужио Израел да одлаже своје повлачење.
Један од приоритета нове либанске владе је обнављање територијалног суверенитета земље, а власти оштро одбијају још једно одлагање.
Председник Џозеф Аун инсистирао је у среду да “нема истине” у извештајима да је договорено још једно продужење, саопштила је његова канцеларија. Он је такође „више пута наглашавао инсистирање Либана на потпуном повлачењу израелских трупа“ до уторка.
Континуирано присуство израелских трупа је извор забринутости за многе у Либану, јер је Израел окупирао југ земље 18 година, између 1982. и 2000. године.
Упркос прекиду ватре, Израел је наставио да напада Хезболах и обећао је да ће извршити још напада на групу коју подржава Иран како би је спречио да поново наоружа или обнови своје снаге.У среду су израелски ратни авиони пробили звучну баријеру на малој висини изнад главног града Бејрута, први пут од почетка примирја.
Хезболах, који је милитантни, политички и друштвени покрет, озбиљно је ослабљен у сукобу са Израелом, иако и даље ужива значајну подршку међу шиитским муслиманима у Либану.
Договор о прекиду ватре је широко сматран предајом групе, након што је њена инфраструктура и арсенал оружја исцрпљена, а стотине бораца и кључних личности убијене, укључујући дугогодишњег лидера Хасана Насралаха.
Сукоб је ескалирао прошлог септембра, када је Израел покренуо интензивну ваздушну кампању широм Либана, убио Хезболахове високе лидере и извршио инвазију на јужни Либан.
У офанзиви је убијено око 4.000 људи у Либану – укључујући многе цивиле – и довело до расељења више од 1,2 милиона становника, кажу либанске власти. Такође је проузрокована штета у вредности од неколико милијарди долара.
Израелски циљ у рату против Хезболаха био је да дозволи повратак око 60.000 становника који су били расељени из заједница на северу земље због напада групе ракетама, минобацачем и дроновима, као и да уклони своје оружје и инфраструктуру из области дуж границе.
Хезболах је започео своју кампању дан након напада Хамаса на јужни Израел 7. октобра 2023. године, рекавши да делује у знак солидарности са Палестинцима у Гази.