“ИЗРАЕЛ ЈЕ ОДЛУЧИО ДА НАПАДНЕ ИРАН?”

Према једном високом европском дипломати којег цитира Al Arabiya English, европске дипломате верују да је Израел одлучио да покрене напад на Иран након недавних дешавања на Блиском истоку.

Дипломата је навео да европски званичници покушавају да истраже начине да минимизирају ризик од војног напада на иранска нуклеарна постројења док се новоизабрани председник САД Доналд Трамп спрема да се врати у Белу кућу.

Иако дипломата није сматрао да је израелски напад неизбежан, он је напоменуо да је неколико европских земаља започело разговоре са Трамповим тимом како би утврдило да ли постоји прилика за дипломатију или алтернативни приступ да спречи Иран да добије нуклеарно оружје.

У новембру су Британија, Француска и Немачка одржале тајне састанке са иранским званичницима у вези са нуклеарним програмом Техерана, али детаљи о исходима ових разговора нису објављени.

У децембру су три земље изразиле „озбиљну забринутост“ због све већег капацитета Ирана за обогаћивање и упозориле на могућност активирања „snapback“ механизма, који би поново успоставио све санкције Уједињених нација Ирану.

Француски председник Емануел Макрон је такође изјавио да се нуклеарни програм Техерана приближава „тачки без повратка“.

Доналд Трамп је доследно наглашавао да Сједињене Државе неће дозволити Ирану да развије нуклеарно оружје.

Како тензије расту, извори блиски Трамповом тиму известили су да ће САД наставити своју политику максималног притиска по његовом повратку на функцију. Ово укључује мере као што је увођење закона који циљају на иранске прокси групе, што би ограничило њихов утицај и ресурсе у региону.

Аналитичари и дипломате које цитира Al Arabiya сугеришу да је проналажење дипломатског решења све мање вероватно. Са тренутном ескалацијом, вероватноћа војне акције Сједињених Држава или Израела против иранских нуклеарних објеката већа је него икада раније.

Ескалирајуће тензије између Израела, Ирана и Сједињених Држава стварају нестабилну ситуацију на Блиском истоку. Како се чини да дипломатски напори посустају, чини се да је војна акција реална могућност. Будућност иранских нуклеарних амбиција и њихов утицај на регионалну безбедност остају неизвесни, а глобална заједница помно прати развој ове ситуације са високим улозима.

Исход ове кризе зависиће од тога да ли ће дипломатски преговори успешно спречити војну конфронтацију или ће ситуација прерасти у шири сукоб са значајним последицама по међународну стабилност.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *