HMS Albion i HMS Bulwark IDU U STARO GVOŽĐE, BRITANIJA SE SUOČAVA SA VELIKIM REZOVIMA

Ministar odbrane Velike Britanije, Džon Hili, najavio je mere štednje koje uključuju povlačenje nekoliko ključnih brodova i vazduhoplova Kraljevske mornarice. Ove mere uključuju razoružavanje bivših vodećih brodova (flagship), jurišnih desantnih plovila HMS Albion i HMS Bulwark, kao i zastarele fregate HMS Northumberland, koja je procenjena kao ekonomski nerentabilna za popravku. Dva tankera klase Wave takođe će biti povučena iz upotrebe.

Hili je ove odluke opravdao “lošim nasleđem” prethodne vlade, naglašavajući potrebu za racionalizacijom troškova u odbrambenom sektoru. Osim HMS Albion i HMS Bulwark, mere obuhvataju i kopnenu opremu, poput bespilotnih letelica Watchkeeper, koje su zbog tehničkih problema i zastarelosti proglašene neprikladnim za dalju upotrebu. Ove letelice, čija je jedinična cena iznosila oko 5 miliona funti, biće prizemljene nakon decenije službe. U toku te decenije srušile su se 7 puta.

Rezovi će uticati i na vazduhoplovne kapacitete. Najstarijih 14 transportnih helikoptera Chinook biće povučeno iz upotrebe pre roka, dok se životni vek Puma helikoptera neće produžavati nakon marta 2025. godine.

Ovakve mere izazvale su zabrinutost među vojnim stručnjacima i veteranima, posebno u kontekstu strateške važnosti HMS Albion i HMS Bulwark, koji su odigrali ključnu ulogu u amfibijskim operacijama i bili oslonac Kraljevskim marincima. Bivši visoki vojni zvaničnici upozorili su da će povlačenje ovih brodova značajno oslabiti sposobnosti britanskih snaga za brzu reakciju u kriznim situacijama. Britanija se suočava sa nedostatkom osoblja u kopnenoj vojsci, a primorana je i da pravi rezove.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *