HMS Albion и HMS Bulwark ИДУ У СТАРО ГВОЖЂЕ, БРИТАНИЈА СЕ СУОЧАВА СА ВЕЛИКИМ РЕЗОВИМА

Министар одбране Велике Британије, Џон Хили, најавио је мере штедње које укључују повлачење неколико кључних бродова и ваздухоплова Краљевске морнарице. Ове мере укључују разоружавање бивших водећих бродова (flagship), јуришних десантних пловила HMS Albion и HMS Bulwark, као и застареле фрегате HMS Northumberland, која је процењена као економски нерентабилна за поправку. Два танкера класе Wave такође ће бити повучена из употребе.

Хили је ове одлуке оправдао “лошим наслеђем” претходне владе, наглашавајући потребу за рационализацијом трошкова у одбрамбеном сектору. Осим HMS Albion и HMS Bulwark, мере обухватају и копнену опрему, попут беспилотних летелица Watchkeeper, које су због техничких проблема и застарелости проглашене неприкладним за даљу употребу. Ове летелице, чија је јединична цена износила око 5 милиона фунти, биће приземљене након деценије службе. У току те деценије срушиле су се 7 пута.

Резови ће утицати и на ваздухопловне капацитете. Најстаријих 14 транспортних хеликоптера Chinook биће повучено из употребе пре рока, док се животни век Puma хеликоптера неће продужавати након марта 2025. године.

Овакве мере изазвале су забринутост међу војним стручњацима и ветеранима, посебно у контексту стратешке важности HMS Albion и HMS Bulwark, који су одиграли кључну улогу у амфибијским операцијама и били ослонац Краљевским маринцима. Бивши високи војни званичници упозорили су да ће повлачење ових бродова значајно ослабити способности британских снага за брзу реакцију у кризним ситуацијама. Британија се суочава са недостатком особља у копненој војсци, а приморана је и да прави резове.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *