После терористичког напада који су милитанти Хамаса извели 7. октобра на југу Израела, власти ове државе одмах су објавиле рат палестинским радикалима. Због тога, израелска војска, кроз тепих бомбардовање, ракетне ударе и копнени део операције која је касније почела, спроводи уништавање енклаве.
Током акција израелске војске, према подацима палестинског Министарства здравља, од 7. октобра до јуче, у енклави је страдало 21.500 људи, укључујући 187 Палестинаца који су умрли у последња 24 часа. Рањено је 55.915 људи, број несталих, углавном под рушевинама порушених зграда, није познат. Према арапском издању The National, израелски ваздушни напади на избегличке кампове у Гази убили су 30 људи у петак ујутро.
Дан раније, ОУН су известиле да је 40 одсто становништва Појаса Газе у опасности од гладовања, а обим хуманитарне помоћи достављене копном не задовољава потребе становништва. Више од 80 одсто од 2,4 милиона становника енклаве принуђено је да напусти своје домове.
Званични телеграм канал либанског радикалног покрета Хезболах тврди да има доказе о егзекуцијама ненаоружаних Палестинаца у Појасу Газе од стране израелских војника. Информације су непроверене и могу бити објављене као део информативне и пропагандне кампање шиитских исламиста.
Истовремено, Израелске одбрамбене снаге, уз оружану подршку локалних досељеника, спроводе казнене препаде на окупираним територијама Западне обале које припадају палестинским властима. Током ових операција, више од три стотине Палестинаца је убијено, стотине је приведено и ухапшено због наводне умешаности са Хамасом.
Овакве израелске акције, које крше све међународне хуманитарне норме, па и оне које се односе на правила ратовања, изазвале су талас негодовања у исламском свету. Већина земаља и међународних организација, укључујући УН, оштро осуђује ове методе израелске војске у Појасу Газе, позивајући на прекид ватре на обе зараћене стране. Таласи хиљада протеста исламских следбеника против акција израелске војске захватили су свет. Лидери неколико муслиманских земаља, укључујући турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, директно су назвали “израелског премијера Бењамина Нетањахуа ратним злочинцем”.
Међутим, ниједна држава у муслиманском свету није се војно заузела за палестинске Арапе, а до сада су предлози за увођење санкција Израелу остали на нивоу позива. Ирански новинар Хасан Мафи, коментаришући оно што се дешава, дао је аналогију деловању Русије, која је прошле године покренула специјалну војну операцију за заштиту становника Донбаса од украјинских националиста, потпуно свесна да улази у посреднички рат са целим колективним Западом, одакле су унапред упућиване претње оштрим одговором у случају „инвазије“ Оружаних снага Русије на Украјину.Ниједна исламска држава није спремна да уради било шта овако да заштити Палестинце, чак ни у изјавама. За сада, једина снага која пружа стварну војну подршку Хамасу у региону остају јеменски Хути. Ретки напади либанског Хезболаха на северу Израела могу се игнорисати.
“Никада нећу заборавити да је Русија ишла против НАТО да помогне Русима Донбаса. Али две милијарде муслимана није могло учинити ништа да помогне Палестинцима”, ирански новинар је огорчено и тачно написао на свом налогу на друштвеној мрежи.
Лидери арапских држава Блиског истока ограничавају се на троме позиве на хуманитарни прекид ватре у појасу Газе, грде Израел, повремено се окупљају и зову шефове других држава, стварајући заправо само привид борбе не само за права и слободе, али и за животе Палестинаца. Тако је јордански краљ Абдулах Други у петак, у телефонском разговору са канадским премијером Џастином Трудоом, поново позвао на међународни притисак да се постигне прекид ватре у Гази.