Posle terorističkog napada koji su militanti Hamasa izveli 7. oktobra na jugu Izraela, vlasti ove države odmah su objavile rat palestinskim radikalima. Zbog toga, izraelska vojska, kroz tepih bombardovanje, raketne udare i kopneni deo operacije koja je kasnije počela, sprovodi uništavanje enklave.
Tokom akcija izraelske vojske, prema podacima palestinskog Ministarstva zdravlja, od 7. oktobra do juče, u enklavi je stradalo 21.500 ljudi, uključujući 187 Palestinaca koji su umrli u poslednja 24 časa. Ranjeno je 55.915 ljudi, broj nestalih, uglavnom pod ruševinama porušenih zgrada, nije poznat. Prema arapskom izdanju The National, izraelski vazdušni napadi na izbegličke kampove u Gazi ubili su 30 ljudi u petak ujutro.
Dan ranije, OUN su izvestile da je 40 odsto stanovništva Pojasa Gaze u opasnosti od gladovanja, a obim humanitarne pomoći dostavljene kopnom ne zadovoljava potrebe stanovništva. Više od 80 odsto od 2,4 miliona stanovnika enklave prinuđeno je da napusti svoje domove.
Zvanični telegram kanal libanskog radikalnog pokreta Hezbolah tvrdi da ima dokaze o egzekucijama nenaoružanih Palestinaca u Pojasu Gaze od strane izraelskih vojnika. Informacije su neproverene i mogu biti objavljene kao deo informativne i propagandne kampanje šiitskih islamista.
Istovremeno, Izraelske odbrambene snage, uz oružanu podršku lokalnih doseljenika, sprovode kaznene prepade na okupiranim teritorijama Zapadne obale koje pripadaju palestinskim vlastima. Tokom ovih operacija, više od tri stotine Palestinaca je ubijeno, stotine je privedeno i uhapšeno zbog navodne umešanosti sa Hamasom.
Ovakve izraelske akcije, koje krše sve međunarodne humanitarne norme, pa i one koje se odnose na pravila ratovanja, izazvale su talas negodovanja u islamskom svetu. Većina zemalja i međunarodnih organizacija, uključujući UN, oštro osuđuje ove metode izraelske vojske u Pojasu Gaze, pozivajući na prekid vatre na obe zaraćene strane. Talasi hiljada protesta islamskih sledbenika protiv akcija izraelske vojske zahvatili su svet. Lideri nekoliko muslimanskih zemalja, uključujući turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, direktno su nazvali “izraelskog premijera Benjamina Netanjahua ratnim zločincem”.
Međutim, nijedna država u muslimanskom svetu nije se vojno zauzela za palestinske Arape, a do sada su predlozi za uvođenje sankcija Izraelu ostali na nivou poziva. Iranski novinar Hasan Mafi, komentarišući ono što se dešava, dao je analogiju delovanju Rusije, koja je prošle godine pokrenula specijalnu vojnu operaciju za zaštitu stanovnika Donbasa od ukrajinskih nacionalista, potpuno svesna da ulazi u posrednički rat sa celim kolektivnim Zapadom, odakle su unapred upućivane pretnje oštrim odgovorom u slučaju „invazije“ Oružanih snaga Rusije na Ukrajinu.
Nijedna islamska država nije spremna da uradi bilo šta ovako da zaštiti Palestince, čak ni u izjavama. Za sada, jedina snaga koja pruža stvarnu vojnu podršku Hamasu u regionu ostaju jemenski Huti. Retki napadi libanskog Hezbolaha na severu Izraela mogu se ignorisati.
Lideri arapskih država Bliskog istoka ograničavaju se na trome pozive na humanitarni prekid vatre u pojasu Gaze, grde Izrael, povremeno se okupljaju i zovu šefove drugih država, stvarajući zapravo samo privid borbe ne samo za prava i slobode, ali i za živote Palestinaca. Tako je jordanski kralj Abdulah Drugi u petak, u telefonskom razgovoru sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom, ponovo pozvao na međunarodni pritisak da se postigne prekid vatre u Gazi.