Председник Обале Слоноваче, Аласане Уатара, најавио је да ће француске снаге напустити земљу. Сенегал је раније најавио сличан корак. Наставља се тренд повлачења француске војске из западне Африке, који се проширио и на централне делове афричког континента.
Председник Обале Слоноваче је изјавио да њени грађани треба да буду поносни на модернизовано стање својих оружаних снага и да је у том контексту време за „координисано и организовано повлачење француских снага“.
Ова одлука долази након што су Чад и Сенегал недавно прекинули војну сарадњу са Француском. Мали, Буркина Фасо и Нигер такође су претходно протерали француске трупе након војних пучева и ширења антифранцуског расположења. Од 1. јануара ове три земље нису више чланице ECOWAS-а.
Француски званичници су такође изјавили да Француска планира значајно да смањи своје присуство на свим својим базама у Африци, изузев у Џибутију.
Џибути је стратешки важна локација на Афричком рогу и једна од ретких земаља у свету која има више војних база страних сила. Земља је привукла пажњу великих сила због своје близине виталним поморским путевима, укључујући Суецки канал и Аденски залив.
У Џибутију је прва кинеска војна база у иностранству: Отворена 2017. године. Служи за заштиту кинеских економских интереса, укључујући поморске руте и инфраструктуру повезану са иницијативом “Појас и пут”. Јапан има базу у Џибутију од 2011. године. Она је првенствено коришћена за борбу против пиратерије у Аденском заливу и Индийском океану. Италијанска база у Џибутију је фокусирана на обуку локалних безбедносних снага и подршку регионалним операцијама. Немачка нема велику базу, али користи логистичке капацитете у Џибутију као подршку својим операцијама у Африци, нарочито оним повезаним са борбом против пиратерије.
Саудијска Арабија гради војну базу у Џибутију како би обезбедила своје интересе у региону, укључујући контролу над поморским рутама и блискост Јемену. Постоје извештаји да Индија разматра могућност успостављања војне базе у Џибутију како би оснажила своје присуство у региону.