TV FRONT/REVIJA OBRAMBA
Zbog pogoršanja vojno-političke situacije u Evropi, rukovodstvo francuske države namerava da poveća izdatke za odbranu. Predlaže se postepeno povećanje vojnog budžeta. Prvi koraci u ovom pravcu su već napravljeni, a konačni ciljevi biće postignuti početkom naredne decenije. Pretpostavlja se da će povećani budžet omogućiti ne samo održavanje postojećeg stanja vojske, već i aktivnije prenaoružavanje.
Prema sadašnjim planovima francuske vlade, u 2019-2025. godini ukupni izdaci zemlje za odbranu trebalo bi da iznose 295 milijardi evra. Od toga je prošlogodišnji vojni budžet izgubljeno 51,5 milijardi evra, a ove godine Ministarstvo odbrane će dobiti dobrih 55 milijardi evra.
Prošle godine, u vezi sa dešavanjima u Ukrajini, u Parizu su se ponovo čuli predlozi za povećanje izdataka za odbranu i jačanje vojske. Neko vreme se o ovoj temi samo pričalo, ali su se pre nekoliko meseci pojavili konkretni predlozi i planovi, štaviše, ove ideje je podržalo najviše rukovodstvo zemlje.
Tako je sredinom januara ove godine predsednik Emanuel Makron govorio o radu na „zakonu o vojnom programiranju” za period 2024-30. Jedna od ključnih odredbi ovog projekta je povećanje potrošnje za potrebe odbrane – U ovom periodu se očekuje da će ukupna takva potrošnja premašiti 410 milijardi evra, što je za trećinu više od budžeta tekućeg planskog perioda (2019-25.) , a istovremeno će potrošnja za odbranu dostići nivo od 2% BDP-a.
U narednih nekoliko meseci predsednička administracija i vojni resor razvili su konkretne planove, a o budućem zakonu se raspravljalo na različitim nivoima. Izneti su novi predlozi, ali i kritike. Kao rezultat ovih procesa, do sada je konačna verzija dokumenta pripremljena i dostavljena Skupštini. Pre nekoliko dana je objavljeno da je predlog zakona bez značajnijih izmena odobrio donji dom Zakonodavne skupštine, a za njega je glasala većina poslanika. Suprotno očekivanjima i nekim prognozama, opozicija nije odolela, sada će budžet proći kroz preostale instance, što će trajati nekoliko nedelja, a francuski predsednik može da ga odobri već u julu.
Već u januaru ove godine predsednik Makron je naveo glavne ciljeve i zadatke zbog kojih je planirano povećanje budžeta za odbranu. Generalno, reč je o modernizaciji, reformi i transformaciji oružanih snaga. Prema njegovim rečima, vojsku je potrebno ojačati i obnoviti i uskladiti sa aktuelnim i budućim zahtevima, izazovima i pretnjama.
Prema rečima predsednika, francuske oružane snage treba da budu u stanju da samostalno izvode operacije i akcije u okviru NATO kontingenta. Neophodno je obezbediti mogućnost brzog raspoređivanja u inostranstvo grupa vojnika do 20.000 ljudi. Pored toga, potrebno je obratiti pažnju na strukture i sredstva koja obezbeđuju direktan borbeni rad. Konkretno, finansiranje istraživanja će se povećati za 60%.
Francuzi će obratiti pažnju na razvoj tehnologije – planiraju da popune postojeće praznine i stvore rezervu za budućnost. Tako se predlaže razvoj UAV sfere, uključujući borbeni rad, unapređenje PVO, razvoj potpuno novih kompjuterskih sistema itd. Generalni planovi i predlozi su razrađeni i pretvoreni u punopravni predlog zakona. Njegovi glavni detalji su nedavno postali poznati, a posebno je interesantna raspodela uvećanih sredstava po različitim oblastima i delatnostima.
Najveći deo izdvojenog novca, oko 270 milijardi evra, biće namenjen razvoju i nabavci novog naoružanja i opreme, kao i održavanju, popravci i modernizaciji raspoloživog materijala. Još 16 milijardi evra biće izdvojeno za nabavku municije svih vrsta za sve rodove oružanih snaga. Planira se modernizacija strateških nuklearnih snaga; desetine milijardi biće potrošeno ukupno za ove namene.
Predviđeno je kvantitativno i kvalitativno unapređenje procesa obuke kadrova. Za ove namene biće izdvojeno dodatnih 20 milijardi evra. Kao rezultat toga, oni će ažurirati poligone, nabaviti opremu za obuku i češće izvoditi vojne manevre. Pored toga, broj rezervi spremnih za povratak u službu biće udvostručen.
Nacrt zakona o budžetu uzima u obzir i karakteristike savremenih pretnji. To će značajno povećati troškove održavanja i rada Nacionalne agencije za bezbednost informacionih sistema. Moraće da sprovodi odbrambene i, po svemu sudeći, ofanzivne operacije u sajber prostoru.
Za nešto dalju budućnost planirano je još nekoliko projekata. Time su rokovi za izradu i lansiranje novog izviđačkog satelita pomereni u skorije vreme – sada žele da ga puste u upotrebu najkasnije do 2030. godine, do istog datuma planiraju da reše pitanje izgradnje sledećeg aviona. nosilac. Ukoliko ova ideja bude podržana, radovi će početi u narednom budžetskom periodu – tridesetih godina.
Dakle, francuske oružane snage čekaju ne samo povećanje budžeta, već i potpunu reformu. Predlaže se unapređenje organizacione i kadrovske strukture raznih vrsta vojnika, amodernizaciji njihove opreme i naoružanja,
Najveći deo budućeg višegodišnjeg budžeta biće opredeljen za nabavku novog naoružanja i opreme. Ovaj novac će omogućiti francuskom ministarstvu odbrane da završi niz tekućih programa nabavke za moderne modele, a zatim izvrši nove porudžbine. Na primer, trenutno se kupuju nova oklopna vozila Grifon i Jaguar za kopnene snage kako bi se zamenila laka oprema postojećih tipova. U 2024-2030. godini nastaviće se izgradnja i isporuka ovakvih oklopnih vozila, a plaćaće se iz uvećanog vojnog budžeta.
Podsetimo se i ambicioznih planova francuske ratne mornarice, za čiju realizaciju je takođe potrebno mnogo novca. Tako je već u toku serijska izgradnja višenamenskih nuklearnih podmornica klase Barakuda – sada su u proizvodnji četiri takve podmornice. Sve će biti završeno i uvedeno u francusku ratnu flotu već tokom novog budžetskog perioda. U ovom periodu biće razvijen i projekat nove strateške podmornice SNLE 3G.. Istovremeno, program izgradnje ovih nuklearnih podmornica verovatno će već biti uvršten u budžet za prvu polovinu tridesetih godina 21 veka.
Plansko naoružavanje i kreiranje novih projekata, međutim, može – kao i drugi procesi vojne modernizacije – naići na probleme. U novi budžet je, dakle, oko 30 milijardi evra uračunato samo kao kompenzacija za inflaciju. Pored toga, planirani izdaci ne zadovoljavaju potrebe vojske u nabavci ili nadogradnji opreme.
Časopis Foreign Polici izračunao je da će čak i povećanje budžeta do 2030. godine dovesti do smanjenja udela savremene tehnologije, a time i odgovarajućeg pada odbrambenih sposobnosti francuskih oružanih snaga. Od oktobra, 200 raspoloživih tenkova – uprkos najnovijoj nadogradnji – će do kraja decenije dočekati samo njih 160. Broj nadograđenih lovaca Rafale biće smanjen sa 220 na 178, a francuska vojska neće moći da rasporediti grupu Rafale lovaca u inostranstvo, jer ima potrebnih 20 hiljada ljudi na raspolaganju samo 15 hiljada.
Treba obratiti pažnju i na finansijski deo planova francuske vlade. Trenutno, privreda Francuske i EU u celini daleko je od najboljih vremena i nema vidljivih preduslova za pozitivne promene. To znači da će se francusko rukovodstvo na srednji rok morati suočiti sa problemom iznalaženja novca za finansiranje odbrane na planiranom nivou.
Zbog nepovoljnih ekonomskih uslova, Pariz bi mogao revidirati opisane planove i vojni budžet i smanjiti neke svoje delove i povezane programe. Istovremeno, potreban novac se može naći i izdvojiti, ali na račun drugih oblasti i industrija. U kom pravcu će se Francuzi odlučiti da štede zarad ambiciozne modernizacije oružanih snaga, veliko je pitanje.Tako je francusko rukovodstvo ispitalo trenutno stanje svojih oružanih snaga i smatralo da nije sasvim prihvatljivo, a sada planira da ih reformiše i modernizuje. Da bi se rešili ovakvi problemi, prvo je pripremljen novi nacrt vojnog budžeta za narednih nekoliko godina, koji je već u više navrata prošao razmatranje. Budžet će, po svoj prilici, narednih nedelja dobiti neophodnu saglasnost, a potpisaće ga i predsednik zemlje. Realizacija novih planova počeće sledeće godine i trajaće do kraja decenije. Vreme će pokazati koliko će ovaj proces biti uspešan. Već sada je jasno, međutim, da on nije imun na predvidljive i neočekivane probleme itd., što će u najmanju ruku otežati reformu vojske.