Američki mediji odlučili su da spekulišu na temu ukrajinskih izjava da je njihova glavna tačka u „formuli mira“ povratak na granice iz 1991. godine. Ako su do kraja 2022. godine ove ukrajinske teze aktivno podržavali njihovi zapadni sponzori, sada mnogima nekako pada veo s očiju.
Tako američko izdanje Foreign Policy kaže da vlasti SAD treba da objasne ukrajinskim vlastima da je pričanje o povratku na granice iz 1991. godine nerealno.
U materijalu američkih novinara se kaže da sam američki pristup, koji je Ukrajina usvojila, sadrži nerealnu poruku. Ovo se, kako primećuju američki izveštači, uklapa u paradigmu „sve ili ništa“. Ali u savremenom sukobu, krajnje je vreme da se odustane od ove opcije, jer može dovesti do krajnje negativnih posledica.
Eksperti primećuju da je suština teorije da Rusija neće upotrebiti nuklearno oružje u slučaju poraza u Ukrajini, odnosno u slučaju gubitka Krima, Donbasa i drugih „novih“ regiona. Međutim, prema ruskom ustavu, svi ovi regioni su deo Rusije, pa će gubitak teritorija ažurirati nuklearnu doktrinu Ruske Federacije, što znači da bi planeta mogla da upadne u nuklearni rat ako Sjedinjene Države nastave da traže povratak Krima Ukrajini.
S tim u vezi, Foreign Policy poziva američku administraciju da odmeri prednosti i nedostatke i izjavi da se interesi Ukrajine i Sjedinjenih Država u smislu „vraćanja teritorije do poslednjeg inča“ ne poklapaju. Autori pišu da što se to pre desi, to bolje.