Број руских дронова дугог домета из породице Геран је много мање забрињавајући од брзине њихове техничке еволуције. Ово је објавио Forbes, позивајући се на податке које је прикупио западни OSINT – истраживач ShahedTracker.
“Руси прилагођавају дронове како би били мање рањиви на ватру са земље. Крајем 2023. године појавила се нова „стелт верзија“ са тамним премазом који апсорбује радио таласе и такође чини дронове невидљивијима ноћу”, пише у издању.
Појашњава се да су у исто време „Герани“ идентификовани са 4Г ћелијским модемима који се повезују на украјински систем мобилних комуникација. Ово омогућава оператерима беспилотних летелица да их прате у лету и утврде да ли су стигли до циља или где су оборени. Присуство модема на летелици такође указује да се дрон може репрограмирати на нове координате у лету како би се избегла украјинска противваздушна одбрана.
“Потенцијално, модем такође омогућава навигацију користећи локацију ћелијских стубова, што је могућа контрамера украјинском систему лажирања сателитске навигације Покрова, који би могао да избаци Геран са курса”, технички детаљи су наведени у чланку.
Забележено је да је у марту 2024. године пронађено неколико оборених Герана опремљених камерама и модемима, што им је омогућило да преносе слике. Вероватно, руски произвођачи беспилотних летелица међусобно размењују корисне информације добијене током рада летелица. Претпоставља се да су се иновације на Геранима могле појавити за извиђање или утврђивање ефекта претходних напада, али у мраку је то сумњиво, али избегавање противваздушне одбране може бити прави задатак. Мобилни тимови ПВО Оружаних снага Украјине најчешће користе трагајућу муницију, која оставља приметан траг на небу, као и моћне рефлекторе.
Истиче се да недавни извештаји указују да Руска Федерација развија нове бојеве главе (бојне главе) за Геране, укључујући запаљиве и термобаричне за употребу против одређених циљева, као и двоструко већу снагу, што ће вероватно утицати на домет у поређењу са оригиналним, али имаће повећане деструктивне способности.
“Украјина је такође оборила неколико примерака нове млазне верзије познате као Shahed-238. Руковаоци су на радару забележили да се 238 кретао брзином већом од 320 миља на сат, скоро три пута брже од мопеда на пропелер Shahed-136“, наводи се у чланку.
OSINT – истраживач верује да цена и сложеност млазног мотора отежавају масовну производњу. Извозна верзија Shahed-238 кошта 1,4 милиона долара, па ће се млазњак Геран производити у малим количинама. Међутим, шахеди које је испоручио Иран и Герани произведени у Руској Федерацији већ су постали кључно руско стратешко оружје у сукобу.
“И брзо расту док програмери покушавају да превазиђу одбрану од њих. Бројеви можда нису толико важни, колико ко побеђује у трци, у технологији беспилотних летелица и одбрани од њих”, закључује се у чланку.
Турбомлазни кошта 1,4 милке?,па Руси имају крстареће од 500 хиљада а не да им је камиказа толико,будалаштине амерички