Сукоб између Индије и Пакистана ушао је у опасну нову фазу након што су обе нуклеарне силе размениле тешке ударе на стратешке војне циљеве у суботу рано ујутру. Пакистан је оптужио Индију за ракетне нападе на најмање три ваздухопловне базе, укључујући базу Нур Кан у близини Исламабада, што је изазвало серију експлозија у Равалпиндију, док је Индија саопштила да је то био одговор на претходне нападе дроновима са пакистанске стране.
Ракетама по базама, очекује се одговор
Према наводима пакистанског Генералштаба, индијске снаге су користиле ракете ваздух-земља у нападу који је погодио базе у близини Исламабада, Лахора и Пешавара. Очевици у Равалпиндију пријавили су три експлозије, а једна је, како наводе, изазвала „огромну ватрену лопту“ видљиву са више километара.
„Сада само сачекајте наш одговор“, поручио је генерал-потпуковник Ахмед Шариф Чаудри у оштрој изјави за медије, упозоривши да Индија „гура регион ка опасном рату“.
Пакистан узвраћа својом операцијом
Неколико сати касније, Пакистан је узвратио нападом у оквиру акције коју је назвао Операција Буњан ал-Марсус. Употребљене су ракете земља-земља кратког домета које су, према пакистанским изворима, погодиле индијске ваздухопловне базе Удампур и Патанкот, као и складиште ракета у северној Индији.
Са друге стране, индијски званичници наводе да је Пакистан први започео ескалацију, лансирајући „око 300 до 400“ дронова у петак на чак 36 локација у покушају да тестира индијску ПВО. Индијске снаге тврде да су потом дејствовале против неколико кључних војних положаја у Пакистану, укључујући два радарска центра.
„Наш одговор је био прецизан и ограничен. Пакистанска акција била је јасна провокација“, изјавио је Вјомика Синг, официр индијског ваздухопловства, додајући да је причињена ограничена материјална штета на четири индијске базе.
Кашмир у мраку
Обе стране пријављују цивилне жртве, али извештаји још увек нису потврђени независним каналима. Регион Џаму и Кашмир остаје под потпуним замрачењем, док се са терена јавља о артиљеријској ватри и присуству беспилотних летелица.
У међувремену, пакистански премијер Шехбаз Шариф сазвао је хитан састанак Националне командне власти, највишег тела задуженог за нуклеарну стратегију. И док Пакистан упозорава на „пуну способност одвраћања“, Индија тврди да њене акције остају у оквиру одбрамбене доктрине.
Међународна заједница позива на смиривање
САД, Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати и Катар позвали су на хитан прекид ватре и деескалацију. Индиректни дипломатски контакти у току су преко трећих страна, а министар спољних послова Пакистана Исхак Дар поручио је: „Ако Индија заустави ударе, и ми ћемо размотрити обуставу.“
Анализа:
Експерти упозоравају да је ово највећа војна ескалација између Индије и Пакистана у последњих пола века. Док се обе стране јавно противе даљој ескалацији, интензитет и домет напада, као и учесталост дронова, ракета и артиљеријских дејстава, указују на могућност дуготрајнијег сукоба.