ESKADRILA F-22 RAPTOR SLETELA U KATAR ZBOG PRETENJI IRANA I PODRŠKA IZRAELU U ODBRANI!

Naređenje za prebacivanje eskadrile borbenih aviona 5. generacije izdao je američki sekretar za odbranu Lojd Ostin kako se se pomogolo u odbrani Izraela od odmazde Irana

Sjedinjene Američke Države prebacile su 12 borbenih aviona F-22 Raptor u Katar u vazduhoplovnu bazu Al Udeid u cilju zauzdavanja potencijalnog iranskog napada na Izrael.

Letelice su iz SAD najpre prebačene preko Atalntika do Velike Britanije – vazduhoplovne baze Lejkenhit radi kraćeg odmora posada, a zatim su nastavile let preko Evrope, Mediterana, Izraela, Jordana, Saudijske Arabije do Katara.

Naređenje za prebacivanje eskadrile borbenih aviona 5. generacije izdao je američki sekretar za odbranu Lojd Ostin kako se se pomogolo u odbrani Izraela od odmazde Irana.

F-22 Raptor nepoznati detalji

Tog 14. marta 2012. godine poletelo je zadnji primerak lovca 5. generacije F-22 od koga se očekivalo mnogo i koji je trebao da bude proizveden u 750 primeraka, ali smanjenje novca u budžetu za odbranu i preusmeravanje prema F-35 završio se na ukupno 187 borbenih aviona za vazduhoplovostvo SAD. Ovaj avion nije izvezen ni u jedno drugo vazduhoplovstvo zemalja saveznika.

Američko vazduhoplovstvo su Raptoru koji ima smanjen radarski odraz ulogu u sastavu integralne PVO i izviđačke platforme u čuvanju i odbrani vazdušnog prostora. Raptor može bez dodatnih komora za sagorevanje da dostigne brzinu od 1,8 maha, a naveća brzina je 2,2 maha. Avion je namenjen za ostvarivanje prevlasti u vazduhu. Avion je razvijan skoro dve decenije pre nego što su prvi primerci ušli u operativnu upotrebu, a plan je bio da se zameni lovac F-15. To nikada nije urađeno, a lovac F-15 pod novom oznakom H se i dalje proizvodi. Proizvodila ga je kompanija Lockeed Martin.

Međutim, kraj Hladnog rata uitcao je da se narudžbe za ovaj avion znatno smanje. Maloserijska proizvodnja je pokrenuta 2001. Ono što je interesantno za ovaj avion jeste da je svaki avion izrađen praktično ručno. Tokom proizvodnje razvili su nove tehnike izrade. Avionika letelice deluje odlično bez ijednog kvara. Međutim prek sa kiseonikom odnosno hipoksijom je izazvao prizemljenje flote, ali je i taj kvar otklonjen. Avion je više puta modifikovan u verzije 3.1, 3.2, 3.3….

Inače USAF je zadržao sve alate i oruđa za proizvodnju u slučaju da se jednog dana ponovo odluči da se pokrene proizvodnja.

Pilotska kabina zamišljena je kao `radno mesto`, gde integrisani sistemi elektronike ne opterećuju pilota i time uvećavaju efikasnost veze pilot-letelica. Integrisana avionika deluje preko senzora, a ograničenja su određena fizičkim mogućnostima pilota.

Naime, pilot ima mogućnost da zahteva određene informacije, njihovu količinu i brojni red, a sistem ima zadatak da te informacije u najkraćem vremenu pruži pilotu.

Sistem ima mogućnost da i sam, bez intervencije pilota, samostalno oceni taktičku situaciju u vazduhu i predloži najoptimalniju upotrebu oružja.

 Integrisana elektronika radi potpuno automatski putem senzora i na šest LCD pokazivača od tečnog kristala. Svi podaci se prenose pomoću optičkog kabla i povezani su sa računarom visoke tehnologije i pouzdanosti.

Sistem avionike integrisan je u JIAWG ( Joint Intergrated Avionics Working Group), koji je kompatibilan sa drugim sistemima upotrebljenim na drugim avionima i helikopterima, kao što je ugašeni projekt RAH 66 KOMANČ. Sistem NNS omogućava obradu podataka u realnom vremenu, identifikaciju letelica i prikazivanje celokupne taktičke situacije.

istem JIAWG čine tri podsistema: višefunkcionalni radar AN/APG-77, najsavremenijeg tipa i malog radarskog odraza, koji pilotu omogućava upotrebu naoružanja pre nego što ga protivnik osmotri, sistem za vođenje elektronskog rata koji je sastavljen od prijemnika radarskog zahvata letelice i detektora projektila vazduh-vazduh i zemlja-vazduh i komunikacijsko/identifikacijsko/navigacijskog sistema, koji uključuje podatke o letelici, taktički položaj aviona i detektor za raspoznavanje svoj-tuđ.

Kontrolu svih signala aktivnih i pasivnih senzora, obavlja sistem EMSON, a za upravljanje letom aviona ugrađen je sistem  VMS, koji upravlja sa 14 površina letelice-horizontalnim repnim površinama, kormilima pravca na oba vertikalna repa, zakrilcima, krilima i pretkrilcima.

Borbeno naoružanje

F-22 Raptor za odbranu i napad poseduje rakete vazduh-vazduh: dve IC vođene rakete AIM-9H (ušla u naoružanje 2011. i u sprezi sa nišansko-navigacijskim sistemom montiranim na pilotskoj kacigi, koja ima sposobnost bočnog zahvata cilja (dometa oko 15 km) i šest radarskih vođenih raketa AIM-120C AMRAAM dometa oko 50 km. Inače, sve rakete vazduh-vazduh smeštene su unutar trupa aviona.

Jedan komentar na “ESKADRILA F-22 RAPTOR SLETELA U KATAR ZBOG PRETENJI IRANA I PODRŠKA IZRAELU U ODBRANI!

  1. Wonderful beat I wish to apprentice while you amend your web site how could i subscribe for a blog web site The account aided me a acceptable deal I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *