ЕГИПАТ РАЗМАТРА НАБАВКУ КИНЕСКИХ БОРБЕНИХ АВИОНА Ј-10 И Ј-31 КАКО БИ ЗАМЕНИЛИ АМЕРИЧКЕ F-16

Овај посао обавио би се у оквиру процеса модернизације ратног ваздухопловства, па су отуда и вршени преговори са Народном Републиком Кином

Војни сајт Military Africa објавио је информацију да Ратно ваздухопловство Египта разматра могућност набавке кинеских борбених авиона Ј-10Ц и Ј-31 како би модернизовали своју флоту и заменили америчке борбене авионе.

Овај посао обавио би се у оквиру процеса модернизације ратног ваздухопловства, па су отуда и вршени преговори са Народном Републиком Кином.

Званични извори су објавили да египатско ваздухопловство води преговоре за борбене авионе Ј-10Ц и Ј-31. Поред Ј-10Ц, који се издваја по приступачној цени, Египат је такође веома заинтересован за борбене авионе Ј-31 за супротстављање Ф-35 стелт борбеним авионима које Израел активно користи у региону.


Борбени авион Ј-10Ц познат је по својим напредним могућностима и релативно ниској цени, док се Ј-31 сматра упоредивим са авионима Ф-35 израелског ваздухопловства. Египат настоји да диверзификује своју војну опрему, узимајући у обзир санкције уведене Русији и блиске везе између САД и Израела.

Док је Ј-10 веома управљив борбени авион четврте генерације, Ј-31 је борбени авион који се слабо види. С обзиром да је Русија тренутно уплетена у дуги рат против Украјине са резултујућим санкцијама и да су Сједињене Државе веома блиске египатском суседу Израелу, Кина се чини логичним секундарним снабдевачем.

Ј-10Ц може да носи систем за ниашњење, ласерски навођене бомбе и ракете ваздух-ваздух. Ј-10Ц такође долази са опремом за инфрацрвену претрагу и праћење и активним електронски скенираним низом (АЕСА)- радар.

За погон, Ј-10Ц се користи мотор Схенианг ВС-10 који је изградила НРК.

Дилема

Тај потез Египта долази усред растућих тензија између Русије, САД и Кине. Египатска војска је повећала своја војна улагања у Кину последњих година као одговор на блиске војне везе између Израела и САД. САД су запретиле да ће санкционисати Египат ако Каиро настави са планираном куповином од Русије борбеног авиона Сухој Су-35.

Египат је такође гледао на набавку 24 вишенаменска авиона Jurofajter Tajfun, 24 тренажера М346 и сателита за надзор из Италије. Међутим, тај договор је такође пропао због стања људских права у Египту.

Након тога, 2022. године, САД су понудиле борбене авионе Ф-15 Египту да spreče планове за набавку Су-35. Израел је желео да Египат добије борбене авионе Боинг Ф-15 Еагле, чак је покушао да убеди Сједињене Државе да одобре продају авиона Каиру, као део напора Јерусалима да побољша односе између Каира и Вашингтона.

Неколико месеци касније, Русија је морала да прода Ирану египатске Сухој Су-35Е због притиска САД. У међувремену, Уједињени Арапски Емирати понудили су Египту 22 борбена авиона Мираге 2000-9 како би повећали своју флоту. Египат је такође набавио 54 Рафала од јуришне авијације.

Недавни разговори између египатских и кинеских званичника и питање трансфера борбених авиона такође појачавају ситуацију. Недавно су се командант египатских ваздухопловних снага генерал-потпуковник Махмуд Фуад Абдел Гавад и његов кинески колега генерал Чанг Дингчиу састали у Пекингу да разговарају о могућем трансферу борбених авиона Ј-10Ц и Ј-31.


Током своје посете Кини, генерал-потпуковник Махмуд Фоаад Абдел Гавад разговарао је са неколико кључних личности у кинеском војном естаблишменту, укључујући заменика начелника штаба кинеског ваздухопловства и високе званичнике из ЦАТИЦ-а (Кинеска национална аеро-технолошка увозно-извозна корпорација) и НОРИНЦО (Цхина Нортх Индустриес Цорпоратион).

Такође је посетио ваздухопловну базу Тангшан, где је видео приказ летења кинеских борбених авиона Ј-10 Ц, где је генерал Чанг Дингчиу уручио комеморативни штит генерал-мајору Махмуду Фуаду Абделу Гаваду у позадини кинеског стелт ловца Ј-20.


Египат је већ кинеске авионе, укључујући бомбардере Кси’ан Х-6 и једноставне борбене авионе Ф-7Б и Ј-6 у претходним деценијама, а разматра модерне борбене авионе из НРК од краја 2022. Ово интересовање се појачало у крајем маја 2023. када је Ј-10Ц приказао акробатски тим кинеске авијације “1. август” на Међународној изложби поморства и ваздухопловства у Лангкавију у Малезији.

Очигледно, током сајма, Египћани су посматрали најмање 12 Ј-10Ц. Ј-10Ц долази са напредним системом за електронско ратовање и радаром са активним електронским скенираним низом (АЕСА) који подржава његове вишенаменске могућности.

Египат је такође раније набавио разне кинеске беспилотне летелице (УАВ), као што су ЦХ4Б и Винг Лоонг 1. Такође је покренуо локалну производњу извиђачке беспилотне летелице АСН-209 и саставио значајан број К-8 Каракорум авиона за обуку у земљи.

До сада, само Народна Република Кина и Пакистан користе Ј-10Ц. Међутим, напори за Египта су у току. Нижа цена у односу на западне и руске борбене авионе је кључна у продаји.


Шењанг Ј-31

Шењанг Ј-31 је један од првих кинеских покушаја борбеног авиона пете генерације. Ако се извезе у Египат, ово би била прва међународна продаја Ј-31, осим ако Пакистан не победи Египат у наручивању Ј-31.

Ј-31 ће драматично унапредити способности Египта и послужити као супротстављање растућем броју израелских борбених авиона пете генерације Ф-35. Међутим, о Ј-31 се не зна много.

Недавно су односи између Египта и Кине ојачали, уз неколико посета особља египатског ваздухопловства кинеским војним базама, а разговори су укључивали и заједничку производњу и трансфер технологије.

Кључна атракција за Египат у разматрању одбрамбених споразума са Кином лежи у политици Пекинга немешања и пажљивој процени стратешког утицаја његовог извоза. За разлику од неких западних добављача, Кина не намеће политичке услове за послове наоружања и осигурава да такви споразуми не наруше регионалну војну равнотежу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *