U pozadini stvarnih gubitaka Vazdušno kosmičkih snaga Rusije u avionima, oni iscrpljuju svoj radni vek, što treba uzeti u obzir prilikom procene borbenog potencijala ruske avijacije.
“Sada je ukupan broj lovaca nešto ispod 75% od predratnog nivoa. Međutim, potrebno je uzeti u obzir uslovne gubitke koji nastaju zbog činjenice da avion akumulira više sati leta nego što je planirano, što smanjuje njegov radni vek”, pišu u američkom izdanju Defense News.Prema rečima autora, ove godine Vazdušno kosmičke snage Rusije će uslovno izgubiti oko 60 aviona zbog njihove prekomerne upotrebe, što je ekvivalentno 26 novih letelica. U međuvremenu, godišnje se kupuje samo oko 20 Su-30/34/35.
Prema njegovim rečima, Rusija je počela da aktivno koristi planirajuće bombe velikog dometa, što je omogućilo smanjenje prosečnog trajanja borbenih naleta i smanjenje navodno ubrzanog iscrpljivanja resursa. Ali otprilike polovina taktičkih aviona je starija od 30 godina, pa stoga kraj njihovog delovanje nije dalek.
“Procenjuje se da je prosečan preostali životni vek aviona manji od 20% za MiG-31 i 35% za Su-27”, pišu u izdanju.
Kako napominje autor, MiG-29 uopšte nisu uključeni u sukob i ne obavljaju misije vazdušne patrole. S obzirom na njihovu starost, ovi avioni mogu biti ili neupotrebljive ili u rezervi – „zbog nedostatka modernizacije i starosti, u suštini su avioni na papiru“.
Ukazuje se da Ukrajina treba da ubrza razgradnju ruske avijacije. S obzirom na nedostatak municije za PVO, neophodno je izvršiti napade na vazdušne baze, a F-16, koji će uskoro stići, mora biti korišćeni za vazdušnu borbu, odvraćajući ruske avione od dejstva po kopnenim ciljevima.
“Rusija se oslanja na oko 300 aviona Su-30/34/35 za svoje operacije iznad Ukrajine, uključujući „isporuku“ izuzetno razornih planirajućih bombi. Sa strateškog stanovišta, uništavanje ovih ruskih najnovijih aviona imaće najveći uticaj na sposobnost izvođenja udara”, tvrdi autor.