DAN RV I PVO VOJSKE SRBIJE

Na današnji dan pre 112 godina, 24. decembra 1912. godine, na osnovu odluke srpskog vojnog ministarstva i đeneralštaba, vojvoda Radomir Putnik je doneo rešenje o formiranju Vazduhoplovne komande sa sedištem u Nišu. U njen sastav ušli su Aeroplansko i Balonsko odeljenje, Vodonička centrala i Golubija pošta – svi segmenti tadašnjeg vazduhoplovstva. Za prvog komandanta postavljen je major Kosta Miletić. Prvi vojni aerodrom nalazio se u Trupalskom polju u blizini Niša. Ovaj datum se obeležava kao Dan Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane Vojske Srbije. Takođe, to je i Dan Centra za obuku RV i PVO.

Kroz bogatu srpsku istoriju u odbrani otadžbine vazduhoplovci su ispoljili heroizam, visok moral, odličnu taktiku i disciplinu i upornom, organizovanom odbranom zadivili slobodoljubivi svet, ne oklevajući ni trenutka da u tim borbama polože i svoje živote. 

Ministarstvo odbrane Republike Srbije© Министарство одбране Републике Србије

Ostvareni rezultati su pokazatelj da su jedinice Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane Vojske Srbije nastavljači upravo te srpske vojske iz 1912. godine kada je tadašnja Srbija bila jedna od petnaest zemalja u svetu koja je imala vojno vazduhoplovstvo i jedna među prvih pet koja je tokom balkanskih ratova upotrebila vazduhoplove u borbenim dejstvima.

francuski_planinski_lavovi_eurocopter_as_532_cougar_airbus_h_215m_cougar_mi_17-v__2© ТВ Фронт/фото: Данко Боројевић

Narednik Mihajlo Petrović, prvi srpski pilot, poginuo je na borbenom zadatku kod Skadra, 20. marta 1913. godine i prva je žrtva srpskog vojnog vazduhoplovstva, a druga u svetu.

Kraljevina Srbija je donela Uredbu o vazduhoplovstvu 21. februara 1913. godine, pre mnogih drugih zemalja.

Posle prve Uredbe o vazduhoplovstvu, koju je doneo Brandenburg u Nemačkoj (10. avgusta 1910. godine), sledile su Uredbe u Pruskoj (22. oktobra 1910. godine), Engleskoj (2. juna 1911. godine), Francuskoj (21. novembra 1911. godine), Austrugarskoj (20. decembra 1912. godine). Međutim, SAD su donele Uredbu o vazduhoplovstvu 13. maja 1913. godine, Italija 22. septembra 1913. godine, a mnoge zemlje još kasnije.

Posle više od jednog veka, na jakim temeljima, nove generacije u HHI veku predanim angažovanjem i profesionalnim pristupom potpuno osposobljene i visokomotivisane, obavljaju svoje dužnosti u kontroli i zaštiti suvereniteta vazdušnog prostora, protivvazduhoplovne odbrane teritorije, važnih objekata, administrativnih i industrijskih centara države Srbije i snaga Vojske Srbije. Kao što su u prošla vremena to radili njihovi preci, pioniri avijacije u Srba.

U godini za nama Srbija je nastavila sa opremanjem i modernizacijom jedinica Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane i to je još jedan korak na putu koji je započet ka jačanju i razvijanju jedinica RV i PVO. 

Redakcija TV Front čestita svim pripadnicima RV i PVO Vaš i naš praznik, uvereni da ćete i ubuduće uspešno izvršavati namenske zadatke i doprinositi izgradnji i razvoju kako jedinica RV i PVO, tako i Vojske Srbije u celini.“

Jedan komentar na “DAN RV I PVO VOJSKE SRBIJE

  1. evo, da napisemo nesto .. neke anegdote iz 1. sv rata

    – pilot koji obori 3 neprijateljska aviona dobijao je titulu as a ako obori 5, as des as.
    dakle, negde u grckoj, nasi piloti se druzili sa nekim Francuskinjama, i jedan od nasih se predstavi kao as udes as. Francuskinje ga isprave a on im objasni da je do sad uspeo da polomi i unisti aviona. I onda mu jedan pilot Crnogorac kaze – e choche, imas pardona jos 3

    – neki brka pilot, umesto na aerodrom, sleteo u njivu nepoznjevenu. I tu se zadesio neki chichica i kaze mu na cistom srpskom – de se spusti bas u zito. A ovaj nas njemu – idi Greko bestraga. Na to ga kolega munu u rebra – Cuti bre, to je general Stepa. – Oprostite gosn vojvodo, i tu Brka obesi brke. Ali nista mu nije pomoglo, vojvoda zahtevao da ga kazne.

    – ili ovo… obuku su nasim pilotima drzali Francuzi, tad je bio u upotrebi pored ostalih avion Farman, neki sanducar… a prevodio neki juznjak koji je kao znao fransucki ali ga prevodio na svoj juznacki jezik

    i kaze Francuz, na motor su navijene svecice i pale benzin a ovaj prevede ovako – na motor su navrteni chiraci i palu gas

    bila jednom neka oluja, vetar preti da odnese avione, Francuzi ga drze i vicu O la la – i vetar im odnese letelicu i polomi je – a oni onda mrtvi ladni zapalise lule i pocese da se smeju. A nasi im kazu – zasto bre, tako? A oni cuvaj glavu, pusti aparat. A nasi im opet kazu – Ne, krsi glavu, a cuvaj aparat.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *