Иран је набавио прву серију од отприлике 24 летелице Су-35 „Фланкер-Е”
У последње две године по неколико пута појавила се била информација да су се борбени авиони СУ-35С појавили на аеродрому у близини Техерана. Тако је и сад дан после израелског напада се појавила вест да су два борбена авиона виђени у околини иранске престонице.
Информација је још увек непроверена, али једни тврде да су видели Су-35, а други да их нема.
Овде ћемо представити све до сад објављене верзије о СУ-35.
طبق آخرین اخبار که بدست آوردم دو فروند جنگنده سوخوی ٣۵ به صورت دمونتاژ وارد کشور شده اند و تحویل این جنگنده ها شروع شده است و قرار بر این است در داخل کشور توسط پرسنل روس مونتاژ شوند. pic.twitter.com/sirLS6W3i4
— Reza_Mad (@maysam21901) October 27, 2024
Све је почело од налога извесног Резе Мада који је првиј објавио да су ирански Су-35С стигли у Иран, али у растављени и да ће бити у Ирану састављени од руских стручњака.
“Према последњим вестима које сам добио, два ловца Сухој 35 су стигла у земљу у растављеном облику и испорука ових ловаца је почела и требало би да их саставе унутар земље руско особље“, написао је Реза Мад на свом твитер налогу (сада мрежа Икс).
Супротно извештајима, нема доказа да је Русија дала Ирану дозволе за производњу Су-35 и Су-30 у Ирану.
Сага о Су-35/30 је дуготрајна драма унутар иранске ОСИНТ сфере, и скоро сваког месеца од 2021. извештава се да је Иран или „примио“ своју прву серију, „ускоро ће примити“ своју прву серију или је у ‘завршној фази’ добијања прве серије борбених авиона Су-35.
У овом тренутку, ниједан ирански медиј не зна када ће Су-35 стићи (ако ће уопште доћи). Иста ствар са С-400, све су то само гласине, без суштине или било каквих доказа.Набавка борбених авиона СУ-35 је прва набавка борбених авиона Исламске државе Иран од њеног постојања. Иран је набавио прву серију од отприлике 24 летелице Су-35 „Фланкер-Е” за остваривање ваздушне превласти.
Су-35 настао је као дубока модернизација фамилије ловца Су-27 и Су-30. Циљ је био побљшати радни век змаја и мотора стварањем потпуно новог вишенаменског борбеног авиона.
Оно у чему је овај авион имао предност јесте уграђен нови радар Ирбис-Е, који представља комбинацију електронског са механичким скенирањем. Радар може да детектује циљеве на даљинама од 350-400 км из предње полусфере и 150 км из задње полусфере.
Ова летелица има снажно наоружање топ калибра 30 мм ГШ-30 .
На 12 подвесних тачкака испод крила авион може да носи до 8 тона убојних средстава.
Од ракета типа ваздух-ваздух за блиску борбу ту су Р-73Е домета 30 километара, Р-27 ЕТ1 и ЕР1 домета 130 км, Р-77 домета 90 км.
За дејства на копнене циље авион користи ракете Х-29 ТЕ, противрадарске ракете Х-31 и Х-59, поред класичних гравитационих Су-35 може да носи и ТВ вођене бомбе КАБ-500/1500 КР, сателитске навођене бомбе КАБ-500С-Е и ласерски вођене бомбе КАБ 500/1500ЛГ, затим невођена ракетна зрна.
Цена једног примерка ове летелице без ракета кошта 50 милиона долара.