Iran je nabavio prvu seriju od otprilike 24 letelice Su-35 „Flanker-E”
U poslednje dve godine po nekoliko puta pojavila se bila informacija da su se borbeni avioni SU-35S pojavili na aerodromu u blizini Teherana. Tako je i sad dan posle izraelskog napada se pojavila vest da su dva borbena aviona viđeni u okolini iranske prestonice.
Informacija je još uvek neproverena, ali jedni tvrde da su videli Su-35, a drugi da ih nema.
Ovde ćemo predstaviti sve do sad objavljene verzije o SU-35.
طبق آخرین اخبار که بدست آوردم دو فروند جنگنده سوخوی ٣۵ به صورت دمونتاژ وارد کشور شده اند و تحویل این جنگنده ها شروع شده است و قرار بر این است در داخل کشور توسط پرسنل روس مونتاژ شوند. pic.twitter.com/sirLS6W3i4
— Reza_Mad (@maysam21901) October 27, 2024
Sve je počelo od naloga izvesnog Reze Mada koji je prvij objavio da su iranski Su-35S stigli u Iran, ali u rastavljeni i da će biti u Iranu sastavljeni od ruskih stručnjaka.
“Prema poslednjim vestima koje sam dobio, dva lovca Suhoj 35 su stigla u zemlju u rastavljenom obliku i isporuka ovih lovaca je počela i trebalo bi da ih sastave unutar zemlje rusko osoblje“, napisao je Reza Mad na svom tviter nalogu (sada mreža Iks).
Suprotno izveštajima, nema dokaza da je Rusija dala Iranu dozvole za proizvodnju Su-35 i Su-30 u Iranu.
Saga o Su-35/30 je dugotrajna drama unutar iranske OSINT sfere, i skoro svakog meseca od 2021. izveštava se da je Iran ili „primio“ svoju prvu seriju, „uskoro će primiti“ svoju prvu seriju ili je u ‘završnoj fazi’ dobijanja prve serije borbenih aviona Su-35.
U ovom trenutku, nijedan iranski medij ne zna kada će Su-35 stići (ako će uopšte doći). Ista stvar sa S-400, sve su to samo glasine, bez suštine ili bilo kakvih dokaza.
Nabavka borbenih aviona SU-35 je prva nabavka borbenih aviona Islamske države Iran od njenog postojanja. Iran je nabavio prvu seriju od otprilike 24 letelice Su-35 „Flanker-E” za ostvarivanje vazdušne prevlasti.
Su-35 nastao je kao duboka modernizacija familije lovca Su-27 i Su-30. Cilj je bio pobljšati radni vek zmaja i motora stvaranjem potpuno novog višenamenskog borbenog aviona.
Ono u čemu je ovaj avion imao prednost jeste ugrađen novi radar Irbis-E, koji predstavlja kombinaciju elektronskog sa mehaničkim skeniranjem. Radar može da detektuje ciljeve na daljinama od 350-400 km iz prednje polusfere i 150 km iz zadnje polusfere.
Ova letelica ima snažno naoružanje top kalibra 30 mm GŠ-30 .Na 12 podvesnih tačkaka ispod krila avion može da nosi do 8 tona ubojnih sredstava.
Od raketa tipa vazduh-vazduh za blisku borbu tu su R-73E dometa 30 kilometara, R-27 ET1 i ER1 dometa 130 km, R-77 dometa 90 km.
Za dejstva na kopnene cilje avion koristi rakete H-29 TE, protivradarske rakete H-31 i H-59, pored klasičnih gravitacionih Su-35 može da nosi i TV vođene bombe KAB-500/1500 KR, satelitske navođene bombe KAB-500S-E i laserski vođene bombe KAB 500/1500LG, zatim nevođena raketna zrna.
Cena jednog primerka ove letelice bez raketa košta 50 miliona dolara.