NABAVKOM TRANSPORTNOG AVIONA C-295 UNAPREĐENA SPOSOBNOST RATNOG VAZDUHOPLOVSTVA SRBIJE


Uvođenjem u upotrebu savremenog transportnog aviona Airbus C-295 značajno su unapređene operativne sposobnosti 204. vazduhoplovne brigade. Pored novih mogućnosti vazdušnog transporta ljudstva i opreme, pripadnici ove jedinice našeg Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane dobili su priliku da koriste najsavremeniji navigacijski sistem današnjice.

Avioni čine okosnicu 138. transportne avijacijske eskadrile, koja bazira na vojnom aerodromu „Pukovnik-pilot Milenko Pavlović“ u Batajnici.

Zamenik komandanta eskadrile major Miloš Tasić kaže da je nova „Erbasova“ letelica donela mnogo novina u rad njegove jedinice.

— Sa ovim vazduhoplovom dobili smo nove značajne mogućnosti i unapredili našu flotu, jer smo zamenili stari „Antonov An-26“, povećavši dolet i količinu korisnog tereta za pedeset odsto. Ovaj transportni avion opremljen je i najsavremenijom avionikom, koja omogućava realizaciju letova u svim meteo-uslovima, danju i noću — kaže major Tasić.

Tehničke karakteristike novouvedenog aviona omogućavaju prevoz do 70 vojnika u transportnoj varijanti, 50 lica u putničkoj varijanti, a u slučaju potrebe i 24 ranjenika sa 7 članova medicinskog osoblja. Zbog male potrošnje goriva, ovaj avion pokazao se kao izuzetno ekonomičan i sposoban za letove na dužim relacijama.

Major Tasić naglašava da je ovaj vazduhoplov, od uvođenja u upotrebu, uspešno realizovao niz prevoženja, kako u zemlji, tako i u inostranstvu.

— Jedan od najznačajnijih zadataka bilo je učešće našeg vazduhoplova na aeromitingu u Engleskoj „RIAT 2024“, gde su se srpska trobojka i rondela prvi put predstavile. Bili smo u centralnom delu postavke gde su ljudi sa oduševljenjem prilazili, fotografisali se i komentarisali naše učešće — rekao je zamenik komandanta, izrazivši nadu da će njegova jedinica na dostojan način predstavljati srpsku avijaciju i na drugim međunarodnim aeromitinzima.

izvedena-letačka-obuka-na-novim-transportnim-avionima-vojske-srbije© Министарство одбране Републике Србије

Transportni avion Airbus C-295 nabavljen je prošle godine za potrebe Vojske Srbije od kompanije „Airbus Defence and Space“ iz Kraljevine Španije. Za upravljanje ovim avionom srpski piloti i tehničari obučavali su se u Sevilji, gde se nalazi proizvodni pogon ovog vazduhoplova. U međuvremenu je uspešno realizovana i obuka probnih pilota pa, osim posadama za izvršavanje namenskih zadataka, jedinica raspolaže i u potpunosti osposobljenim posadama za probne letove.

7 komentara na “NABAVKOM TRANSPORTNOG AVIONA C-295 UNAPREĐENA SPOSOBNOST RATNOG VAZDUHOPLOVSTVA SRBIJE

  1. Ovaj novi avion može biti bolji samo ako se koristi u mirnodopskim uslovima i na uređenom letilištu, i ako se pretpostaviti da će NATO biti naš prijatelj, a ne protivnik. Ta savremena navigacija u suprotnom ne vredi ništa, a avion teško da može sleteti na neuređen teren. Za vreme NATO agresije AN 26 je sletao na neuređen teren. Za vrhunski osposobljen posadu za stari AN 26 nije bilo ograničenja i svetao je u uslovima QGO tj kada je aerodrom zbog loše vidljivost i složenih meteo uslova bio zatvoren za letenje. Sve ovo pišem iz ličnog iskustva jer sam leteo u gore opisanim situacijama.

    1. pogledajte ovoga… vidi se da je bivsi komunista

      NATO nam je protivnik….

      ne, nego ste vi NATO paktu smetnja

      mozda je 99 Amerika imala obzira prema Srbiji

      tesko da ce opet

      doduse, kupovina onih ruskih krshina je mozda neki vid karte za ulazak u NATO drustvo…

      ko zna, mozda srpski komunisti se dozovu pameti pa predju na drugu stranu… mada…. tesko izvodljivo…. sve je to zaludjeno rusijom i komunizmom
      ….

  2. To nije vojni transportni avion vec civilni koji je pretvoren u vojni. Totalno pogresan izbor, kao i sto su super pume pogresan izbor. Pametnom dosta….

    1. Ne bih rekao pogrešan, već iznuđen izbor. Mi smo i dalje pod tihim sankcijama zapadnih zemalja kad je iole ozbiljnija vojna tehnika u pitanju. Čudo je i nabavka radara za VOJIN od Francuske, kao i ” rafali”. Doduše, tek će se videti šta od naoružanja možemo dobiti uz njih.
      U takvoj situaciji, a kad ti je ruska tehnika nedostupna, kineska pod pretnjom potencijalnih sankcija problematična, baš i nemamo neki naročit izbor.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *