БУРКИНА ФАСО И НИГЕР НАПУШТАЈУ АНТИЏИХАДИСТИЧКЕ СНАГЕ G5

Војни лидери Буркине Фасо и Нигера саопштили су у суботу да ће напустити антиџихадистичке снаге G5 у афричком региону Сахел, што је најновији ударац борби против побуњеника у једној од најпроблематичнијих зона на свету.

G5, створен 2014. године, постигао је само слабе резултате, а Мали је прошле године напустио првобитне снаге пет нација након војног удара.

Лидери пет земаља сложили су се да распореде заједничку антитерористичку оперативну групу коју подржава Француска 2017. године, али су војни владари Буркине Фасо, Нигера и Малија оптужили Париз да има огромну улогу након година француског распоређивања на њиховим територијама.

Буркина и Нигер су „одлучили са пуним суверенитетом да напусте све инстанце G5 Сахела, укључујући и заједничке снаге“ од 29. новембра, наводи се у саопштењу две земље.

„Организација не успева да постигне своје циљеве. Још горе, легитимне амбиције наших земаља, да од G5 Сахел направе зону безбедности и развоја, ометају институционалне бирократије из претходне ере, које нас убеђују да наш процес независности и достојанства није компатибилан са учешћем G5 у њеном садашњем облику“, рекли су.

У прикривеном позивању на Француску, додали су да „G5 Сахел не може служити страним интересима на штету нашег народа, а још мање диктату било које моћи у име партнерства које их третира као децу, негирајући суверенитет нашег народа“.

Војни лидери на челу са капетаном Ибрахимом Траореом преузели су власт у Буркини Фасо у септембру 2022. године, обећавајући да ће побољшати безбедност након година џихадистичких напада група повезаних са Ал Каидом и Исламском државом.

Односи са Француском су брзо прекинути, а Траореова влада је наредила француским снагама које су помагале недовољно опремљеној војсци Буркине Фасе да напусте земљу у фебруару.

Више од 17.000 људи је погинуло у нападима од 2015. године у Буркини Фасо, према избројавању невладиног монитора под називом Пројекат података о локацијама и догађајима оружаних сукоба (ACLED), а два милиона људи је исељено због насиља.

Буркина Фасо је у суботу суспендовала “све методе дистрибуције” дневника Le Monde након што је француски лист објавио чланак о смртоносном нападу џихадиста на северу.

Власти Буркине су последњих месеци суспендовале француске ТВ куће LCI и France24, као и Radio France Internationale и часопис Jeune Afrique.

Француска је такође почела да повлачи својих 1.500 војника из Нигера након захтева војних владара који су збацили председника Мохамеда Базума у ​​јулу.

Министар спољних послова Нигера Бакари Јау Сангаре рекао је у суботу да ће нова америчка амбасадорка Кетлин ФицГибон, која је стигла у августу, ускоро предати своје писмо властима, како би преузела функцију амбасадора.

Али војни успеси су у супротности са политичким неуспехом, пошто је демократија назадовала, а не развијала се у региону који је такође погођен поплавом дезинформација за које Париз криви Русију.

Француска је такође почела да повлачи своје трупе из Малија прошле године, завршавајући тако што је постало познато као мисија Баркхане.

На терену је заиста спроведено неколико заједничких операција G5 , а безбедносна ситуација је наставила да се погоршава.

Крајем новембра најмање 40 цивила је убијено у великом нападу џихадиста на војну базу у Џибу у северној Буркини Фасо, према Уједињеним нацијама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *