SAD razmatraju gradnju ratnih brodova u Južnoj Koreji i Indo-Pacifiku. Novi zakon pred Kongresom. Zahtev, da cena gradnje bude niža nego u SAD, ali ni da Kinezi nisu vlasnici brodogradilišta.
Dugo je Amerika dominirala okeanima i morima, ali sada sve teže uspeva da održi korak sa Kinom. Kapaciteti brodogradnje kineskih gradilišta su uveliko nadmašili kapacitete Sjedinjenih Država. U Kongresu je podnet predlog zakona koji bi omogućio gradnju američkih ratnih brodova u Južnoj Koreji i drugim zemljama Indo-Pacifika sa kojima SAD imaju sporazume o zajedničkoj odbrani.
Američki senatori su prošle srede podneli dva zakona – Ensuring Naval Readiness Act i Ensuring Coast Guard Readiness Act. Ovi predlozi imaju za cilj jačanje kapaciteta američke mornarice i obalske straže.
Prvi zakon, Ensuring Naval Readiness Act, predviđa mogućnost da se brodovi ili njihove komponente grade u brodogradilištima zemalja NATO-a ili država Indo-Pacifika. Te zemlje moraju imati sporazume o zajedničkoj odbrani sa SAD. Osim toga, zakonom je propisano da troškovi izgradnje u inostranstvu moraju biti niži nego u američkim brodogradilištima.
Drugi zakon, Ensuring Coast Guard Readiness Act, predlaže slične mere za izgradnju plovila Obalske straže SAD.
Jedna od važnih odredbi zakona jeste da, pre nego što započne izgradnja ratnog broda u inostranom brodogradilištu, sekretar mornarice mora podneti Kongresu potvrdu da to brodogradilište nije u vlasništvu ili pod upravom kineske kompanije. Amerika jednostavno ne može samostalno da održi tempo koji nameće Kina. Sada je jasno da problem nije samo finansijski, već i u pogledu kapaciteta.