Albanski Bajraktari su se podizali iz Đakovice 5. i 20. juna, do visine 5.800 metara, s namerom izviđanja pozicija Vojske Srbije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izneo je danas posle sednice proširenog kolegijuma Generalštaba Vojske Srbije saopštio je da je bilo podizanja albanskih „bajraktara“ iz Đakovice 5. i 20. juna, do visine 5.800 metara, s namerom izviđanja pozicija Vojske Srbije.
Ono što je interesantno u ovoj priči bilo je neutralna fraza “albanskih” tako da to može značiiti da su u pitanju Bajraktari TB-2 koji pripadaju takozvanim Bezbednosnim snagama samozvanih vlasti u Prištini ili Bajraktari koji pripadaju oružanim snagama Albanske armije.
Euronews Albania | Kosova, Bayraktar TB2’lerini teslim aldı.
Kosova Başbakanı Kurti: "Artık daha güvendeyiz".
Kurti: "Türkiye'den devlet olarak satın aldığımız Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını ordumuzun envanterine ekledik! İki yıllık yönetimimizde asker sayısını yüzde… pic.twitter.com/vA5p3vi3n2— hermes | jeopolitik (@hermes_z) July 16, 2023
Albanski Bajraktari
Takozvane vlasti u Prištini, a onda i Republika Albanija su 2023 i 2024 postali korisnici ovih turskih bespilotnih letelica.
Takozvano Kosovo
Među korisnicima bespilotnih letelica našlo se od sredine jula meseca i takozvano Kosovo . Turska je samozvanoj administraciji u Prištini isporučilo 5 bespilotnih letelica koje se već koriste u izviđačkim misijama pre svega administrativne linije centralne Srbije i juga centralne Srbije.
Albanija
Ova članica NATO pakta takođe nije imala dronove u svom naoružanju ni za izviđače ni za borbene zadatke . Od 2021. godine Albanska armija koristi 6američkih izviđačkih bespilotnih letelica RQ-20 Puma. Albanska armija takođe ima ambiciozne planove da kupi čak 9 bespilotnih letelica Bajraktar. Od 2021 bio je potpisan ugovor o nabavci tri za izviđačke zatatke, zatim je 2022 povećan broj na 6, odnosno ukupno devet bespilotnih letelica Bajraktar od kojih će troje biti naoružano. Albanija je prva tri primerka bespilotnih letelica tipa Barjaktar TB 2 dobila 1. marta koji su stigli sa pratećom opremom za operacije i kontrolu. Barjakteri su smešteni u vazduhoplovnoj bazi Kučova koja je postala taktička baza NATO pakta.
Kada bi neko upitao šta je ponos turske vojne industrije, većina bi svakako rekla bespilotna letelica Bajraktar TB-2 koja je svoj zvezdani trenutak imala u dva lokalna rata u Libiji 2019. i Nagorno Karabahu između Jermenije i Azerbejdžana 2020 godine kada je pokazao svoju vrhunsku efikasnost, i u jednom regionalnom ratu kao što je Ukrajinski.
Ova bespilotna letelica je klasifikovana kao taktička bespilotna letelica za male i srednje visine. Nastala je kao rezultat rada inženjera i zaposlenih u kompaniji “Bayrakar Makina Sanayi ve Ticaret A.S.” koja se u operativnoj upotrebi turskih oružanih snaga nalazi od 2014. godine.
Na domaći razvoj taktičke bespilotne letelice uticala je odluka SAD o zabrani Turskoj da kupuje američke izviđačke i borbene dronove, koje je uvela tadašnja administracija Baraka Obame zbog straha da bi oni mogli da ih upotrebe protiv Kurdskih pobunjenika na severu Iraka i Sirije.
Uprkos zabrani veliku pomoć dali su inostrani partneri poput američke firme EDO koja je dostavila ključni deo za dron da se spreči da projektil prilikom lansiranja projektil ošteti dron. Prvi opitini let obavljen je 2014. godine, a već naredne 2015. izvršena su bila testiranja laserskog i staletiskog vođenog naoružanja, kao i osmatračkih sistema.
Konstrukcija
Konstrukciju Bajraktara odlikuje tip trupa monkok i obrnuta V struktura repa izgrađenog od kompozitnih materijala: kombinacija kelvara i aluminijuma i ugljeničnih vlakana.
Bespilotna letelica Bajraktar TB-2 ima dužinu 6,5 m, visinu 2,2 m i raspon krila od 12 metara. Ovu bespilotnu letelicu pokreće benzinski motor “Rotax 921” sa direktnim ubrizgavanjem. Jalina motora je 100 konjskih snaga, a sam proizvođač u prosepktima tvrdi da ima 105 KS. Maksimalna visina leta bespilotne letelice Bajraktar TB-2 je 7.620 m, a operativna 5.480 m.
Maksimalna brzina leta ove bespilotne letelice je 230 km na čas, a krstareća 130 km/h. Operativni radijus letelice iznosi 300 km ali od stanice za upravljanje, koju opslužuju tri člana.
Inače bespilotna letelica Bajraktar TB-2 drži i jedan rekord u letu od 27 sati i tri minuta bez sletanja.
Naoružanje
Bespilotna letelica Bajraktar TB-2 može da nosi do 150 kg korisnog tereta od čega 100 kg otpada na ubojna sredstva. Bajraktar nosi rakete vazduh-zemlja domaće proizvodnje MAM-1 i MAM-C, laserski vođene rakete “CIRIT” ili protivtenkovsk projektil UTMAS.
Izviđanje
U osmatračkim misijama Bajraktar TB-2 korsit elektrooptički i infracrveni modul kamera, laserski daljinomer i laserski obeleživač.
Bajraktar ima mogućnost poptuno automatskog poletanja, kontrole leta i sletanja. Protiv ometanja letelice bajraktar poseduje fuziju senzora bez zavisnosti od GPS senzora, može da izvrši automatsko krstarenje i praćenje rute.Ova bespilotna letelica nalazi se osim u naoružanju truske vojske i u redovima Žandamerije, turske nacionalne policije. U pšerativno upotrebi se nalazi oko 300 ovih bespilotnih letelica-
Osim u naoružanju Turske ove bespilotne letelice ima i vlada u Tripoliju, zatim Azerbejdžan, Ukrajina, Sudan, Katar, Turkmenistan, Maroko , Kirgistan, Niger, Etiopija, Pakistan, Džibuti, Burkina faso, Ruanda, Togo i sad prištinska administracija. Srbija je takođe bila zainteresovana za kupovinu ovih letelica, ali je odustala od ove priče pošto je ova turska kompanija prodala ove bespilotne letelice prištinskoj administraciji.