БАЈРАКТАРИ ИЗ КОМШИЛУКА У ШПИЈУНАЖИ ВОЈСКЕ СРБИЈЕ: ПОГЛЕД ИЗ ПОТРКОВЉА ТИРАНЕ И ПРИШТИНЕ

Албански Бајрактари су се подизали из Ђаковице 5. и 20. јуна, до висине 5.800 метара, с намером извиђања позиција Војске Србије

Председник Србије Александар Вучић изнео је данас после седнице проширеног колегијума Генералштаба Војске Србије саопштио је да је било подизања албанских „бајрактара“ из Ђаковице 5. и 20. јуна, до висине 5.800 метара, с намером извиђања позиција Војске Србије.

Оно што је интересантно у овој причи било је неутрална фраза “албанских” тако да то може значиити да су у питању Бајрактари ТБ-2 који припадају такозваним Безбедносним снагама самозваних власти у Приштини или Бајрактари који припадају оружаним снагама Албанске армије.

Албански Бајрактари

Такозване власти у Приштини, а онда и Република Албанија су 2023 и 2024 постали корисници ових турских беспилотних летелица.

Такозвано Косово

Међу корисницима беспилотних летелица нашло се од средине јула месеца и такозвано Косово . Турска је самозваној администрацији у Приштини испоручило 5 беспилотних летелица које се већ користе у извиђачким мисијама пре свега административне линије централне Србије и југа централне Србије.

Албанија

Ова чланица НАТО пакта такође није имала дронове у свом наоружању ни за извиђаче ни за борбене задатке . Од 2021. године Албанска армија користи 6америчких извиђачких беспилотних летелица RQ-20 Puma. Албанска армија такође има амбициозне планове да купи чак 9 беспилотних летелица Бајрактар. Од 2021 био је потписан уговор о набавци три за извиђачке зататке, затим је 2022 повећан број на 6, односно укупно девет беспилотних летелица Бајрактар од којих ће троје бити наоружано. Албанија је прва три примерка беспилотних летелица типа Barjaktar TB 2 добила 1. марта који су стигли са пратећом опремом за операције и контролу. Барјактери су смештени у ваздухопловној бази Кучова која је постала тактичка база НАТО пакта.

Када би неко упитао шта је понос турске војне индустрије, већина би свакако рекла беспилотна летелица Бајрактар ТБ-2 која је свој звездани тренутак имала у два локална рата у Либији 2019. и Нагорно Карабаху између Јерменије и Азербејџана 2020 године када је показао своју врхунску ефикасност, и у једном регионалном рату као што је Украјински.

Ова беспилотна летелица је класификована као тактичка беспилотна летелица за мале и средње висине. Настала је као резултат рада инжењера и запослених у компанији “Bayrakar Makina Sanayi ve Ticaret A.S.” која се у оперативној употреби турских оружаних снага налази од 2014. године.

На домаћи развој тактичке беспилотне летелице утицала је одлука САД о забрани Турској да купује америчке извиђачке и борбене дронове, које је увела тадашња администрација Барака Обаме због страха да би они могли да их употребе против Курдских побуњеника на северу Ирака и Сирије.

Упркос забрани велику помоћ дали су инострани партнери попут америчке фирме ЕДО која је доставила кључни део за дрон да се спречи да пројектил приликом лансирања пројектил оштети дрон. Први опитини лет обављен је 2014. године, а већ наредне 2015. извршена су била тестирања ласерског и сталетиског вођеног наоружања, као и осматрачких система.

Конструкција

Конструкцију Бајрактара одликује тип трупа монкок и обрнута V структура репа изграђеног од композитних материјала: комбинација келвара и алуминијума и угљеничних влакана.

Беспилотна летелица Бајрактар ТБ-2 има дужину 6,5 м, висину 2,2 м и распон крила од 12 метара. Ову беспилотну летелицу покреће бензински мотор “Rotax 921” са директним убризгавањем. Јалина мотора је 100 коњских снага, а сам произвођач у просепктима тврди да има 105 КС. Максимална висина лета беспилотне летелице Бајрактар ТБ-2 је 7.620 м, а оперативна 5.480 м.

Максимална брзина лета ове беспилотне летелице је 230 км на час, а крстарећа 130 км/х. Оперативни радијус летелице износи 300 км али од станице за управљање, коју опслужују три члана.

Иначе беспилотна летелица Бајрактар ТБ-2 држи и један рекорд у лету од 27 сати и три минута без слетања.

Наоружање

Беспилотна летелица Бајрактар ТБ-2 може да носи до 150 кг корисног терета од чега 100 кг отпада на убојна средства. Бајрактар носи ракете ваздух-земља домаће производње МАМ-1 и МАМ-C, ласерски вођене ракете “CIRIT” или противтенковск пројектил UTMAS.

Извиђање

У осматрачким мисијама Бајрактар ТБ-2 корсит електрооптички и инфрацрвени модул камера, ласерски даљиномер и ласерски обележивач.

Бајрактар има могућност поптуно аутоматског полетања, контроле лета и слетања. Против ометања летелице бајрактар поседује фузију сензора без зависности од GPS сензора, може да изврши аутоматско крстарење и праћење руте.

Ова беспилотна летелица налази се осим у наоружању труске војске и у редовима Жандамерије, турске националне полиције. У пшеративно употреби се налази око 300 ових беспилотних летелица-

Осим у наоружању Турске ове беспилотне летелице има и влада у Триполију, затим Азербејџан, Украјина, Судан, Катар, Туркменистан, Мароко , Киргистан, Нигер, Етиопија, Пакистан, Џибути, Буркина фасо, Руанда, Того и сад приштинска администрација. Србија је такође била заинтересована за куповину ових летелица, али је одустала од ове приче пошто је ова турска компанија продала ове беспилотне летелице приштинској администрацији.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *