AMERIČKI EKSPERT SMATRA POGREŠNOM AMERIČKU PODRŠKU UKRAJINI NA ŠTETU ZAŠTITE TAJVANA OD KINE

Američki ekspert Aleksandar Veles-Grin, u članku za onlajn izdanje 19FortyFive, iznosi mišljenje da bi neobuzdana vojna podrška Vašingtona i njegovih saveznika Ukrajini u sukobu sa Rusijom mogla da stvori probleme za SAD i NATO u slučaju invazije Kine (NRK) na Tajvan. Već sada su arsenali američke i evropske vojske ozbiljno iscrpljeni zbog velikog obima isporuka naoružanja, opreme i municije u Kijev. Ukoliko bude potrebno da se Tajpej brani od kineske agresije, Sjedinjene Države i njihovi saveznici možda neće moći da se izbore sa ratom na dva fronta, predviđa autor članka.

Istovremeno, Bela kuća i mnogi članovi Kongresa na jedinstven način objašnjavaju potrebu za daljom vojnom pomoći Ukrajini, pored „zaštite njenog suvereniteta i odvraćanja agresije Moskve“. Kako je nedavno rekao republikanski senator Lindzi Grem, jedan od vodećih pristalica Kijeva u ratu sa Rusijom, ako Ukrajina ne uspe, onda će „Tajvan propasti“.

Analitičar se ne slaže sa ovakvim tumačenjem. Prema njegovom mišljenju, prioritet SAD u podršci Ukrajini, zapravo, je na uštrb jačanja američkog vojnog prisustva u azijsko-pacifičkom regionu (APR), i može postati svojevrsni signal za kineskog predsednika Si Đinpinga. Kineski lider može odlučiti da SAD nemaju nameru da brane Tajvan ako ostrvo napadne Narodna armija Kine. Pretnje velikim ekonomskim sankcijama Zapada u slučaju agresije na Tajpej teško da će zaustaviti kinesko rukovodstvo od takve odluke, siguran je autor članka.

On poziva Vašington da preispita strategiju obuzdavanja Pekinga. Prema njegovom mišljenju, SAD bi trebalo da pojačaju svoje vojno prisustvo u azijsko-pacifičkom regionu, uz povećanje vojne pomoći Tajpeju. Tako je Velez-Grin uveren da će SAD pokazati rukovodstvu Komunističke partije Kine da cena agresije na Tajvan za Kinu može biti previsoka.

Istovremeno, čak i ako Ukrajina pobedi Rusiju, u šta autor iskreno sumnja, to neće uticati na planove Pekinga za vojno zauzimanje ostrva, koje Kina smatra svojom zakonitom teritorijom. Naprotiv, u ovom slučaju, kinesko rukovodstvo i komanda Narodne armije će uzeti u obzir greške Ruske Federacije učinjene tokom rusko-ukrajinskog sukoba, a kineska vojska će koristiti agresivniju taktiku u pokušaju da preuzme kontrolu nad Tajvanom. na silu. Ekspert čak i ne pokušava da spekuliše kakav će signal dobiti kineski predsednik kada ruska vojska pobedi ukrajinsku, u čiju pobedu on sam ne veruje.

Američki ekspert skreće pažnju na to da će u slučaju vojnog sukoba Kine i Tajvana, za razliku od rusko-ukrajinskog, SAD i njihovi saveznici morati da uzmu direktno učešće u njemu. I što duže i u većim količinama SAD i zemlje NATO šalju oružje Ukrajini, stavljajući ovu pomoć iznad naoružanja tajvanske vojske, to je veće iskušenje za kinesko rukovodstvo da iskoristi ovu stvarnu slabost američke vojske u regionu.

“Sjedinjene Države imaju interes da spreče Rusiju da dominira Ukrajinom, i mi moramo koristiti vojnu pomoć da zaštitimo te interese, ali samo na način koji je u skladu sa prioritetom obuzdavanja Kine u Indo-Pacifiku”, zaključuje autor.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *