AMERIČKA ADMINISTRACIJA MOGLA BI DA PREKINE SVU VOJNU PODRŠKU UKRAJINI

Trampova administracija može da prekine svu vojnu podršku Ukrajini, uključujući transfer oružja, vojnu obuku i razmenu obaveštajnih podataka.

Ovo je objavio The New York Times.

Posle sastanka ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i američkog predsednika Donalda Trampa, portparol administracije rekao je da bi sva pomoć SAD Ukrajini, uključujući najnovije isporuke municije i opreme odobrene i plaćene za vreme Bajdenove administracije, mogla biti otkazana u bliskoj budućnosti.

Istovremeno, portparolka Trampove administracije Kerolajn Livit rekla je da SAD više neće pružati vojnu pomoć Ukrajini, pošto su njen prioritet mirovni pregovori.

Više nećemo samo ispisivati blanko čekove za rat u veoma udaljenoj zemlji bez pravog, trajnog mira“, rekla je Livit.

Odluka je doneta nakon što su se predsednici posvađali u Ovalnom kabinetu.

Prema The New York Times, povlačenje podrške moglo bi da bude poluga pritiska na Ukrajinu da potpiše i sporazum o mineralima i mirovni sporazum.

Treba napomenuti da je nakon inauguracije Donalda Trampa vojna podrška Sjedinjenih Država značajno opala, a najavljeni paketi vojne pomoći koji su odobreni u vreme prethodne administracije znatno su usporili u stvarnoj isporuci. Ovaj pritisak je pojačan i primedbama Evrope da ne pomaže dovoljno Ukrajini, kao i preuveličavanjem doprinosa američke vlade.

Do danas, prema Kilskom institutu za svetsku ekonomiju, evropske zemlje su poslale Ukrajini 138 milijardi dolara za vojne i humanitarne potrebe, dok su SAD poslale 119 milijardi dolara.

Tramp insistira na tome da Sjedinjene Države treba da dobiju „kompenzaciju“ za vojnu pomoć. U petak se očekivalo potpisivanje sporazuma koji bi Vašingtonu dao pristup ukrajinskim mineralnim resursima, ali se to nije dogodilo.

Istovremeno sa najavom povlačenja podrške, The Record prenosi iz sopstvenih izvora da je prošle nedelje američki ministar odbrane naredio prekid planiranja bilo kakvih sajber operacija protiv Rusije.

Prema rečima ovih ljudi, koji su govorili pod uslovom anonimnosti zbog osetljivosti situacije, Hages je dao nalog šefu sajber komande, generalu Timotiju Hauu, koji je, zauzvrat, obavestio operativnog direktora organizacije, general-majora marinaca Rajana Haritidža, o novim uputstvima.

Kako navodi izdanje, pored napada na Ukrajinu, Rusija je i jedan od glavnih centara sajber kriminala. Konkretno, hakerske grupe povezane sa državom i kriminalom odatle napadaju mete širom sveta. Do sada je američka sajber komanda igrala ključnu ulogu u suzbijanju ovih zlonamernih aktivnosti.

Pored toga, nalog o prekidu i odustajanju mogao bi povećati rizike za preduzeća u privatnom sektoru u Sjedinjenim Državama i širom sveta. Kako komanda više neće odvraćati ruske obaveštajne službe koristeći zloglasne hakerske grupe.

4 komentara na “AMERIČKA ADMINISTRACIJA MOGLA BI DA PREKINE SVU VOJNU PODRŠKU UKRAJINI

  1. Čisto da priupitam gospodina Evansa za njegov komentar o ovoj temi i dali će biti moguće organizirati pobjedničku paradu ukrajinske (i albanske) vojske na crvenom trgu bez podrške HIMARS, ATACMS, PATRIOT itd. sustava i ostalih čuda američke vojne tehnike, npr. Starlink satelitski sustav? Pitam za prijatelja

    1. Druze taj Evans se zove Redzep Krasnici, zavrsio vojnu skolu u Beogradu, zivi u Zagrebu. Covek imbecil jednostavno, ameba siptarska…

  2. Mislim da se EU odvaja od Amerike. Nemacka i Francuska vode raskol protiv Amerike i u tom slucaju Amerika nebi trebalo da pomaze ni uKrajinu niti i jednu evropsku zemlju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *