Приредио: Данко Боројевић
У среду 22. маја 2024. године, потврђено је да се Алжир пријавио да постане партнер у дијалогу Шангајске организације за сарадњу (ШОС), омогућавајући земљи да стекне право за пуноправно чланство након периода као партнер у дијалогу и посматрач. Војном блоку који су основали Кина и пет совјетских држава наследница 2001. године, од тада су се придружили Пакистан, Индија и Иран, а од касних 2010-их све ближе координирају заједничке војне вежбе међу чланицама.
Алжир је био једна од пет арапских република које су се блиско повезале са Совјетским Савезом током Хладног рата, а пошто се суседни Египта придружио Западном блоку седамдесетих година прошлог века и западних војних напада на Ирак, Либију и Сирију, остаје једина која је у потпуности функционална арапска држава изван западне сфере утицаја. Земља је удвостручила улагања у своје војне капацитете, а посебно у ваздухопловству и противваздушној одбрани, после напада НАТО на суседну Либију 2011. године, након деценија недовољног улагања Триполија у сопствене оружане снаге оставила их је на занемарљивој снази у поређењу са њиховим врхунцем моћи из осамдесетих година прошлог века.
Алжирска војска често изводи велике војне вежбе демонстрирајући висок ниво борбене готовости, што је постало посебно значајно пошто се чинило да главне војне вежбе под вођством САД у северној Африци симулирају покретање напада на ову земљу. Алжир је дуго био приоритетни клијент за најновију руску војну опрему, а пошто је први набавио пресретаче МиГ-25 од Совјетског Савеза, набавио је ПВО системе Панцир-СМ пре него што су исти уведени у руско наоружање. Такође се наводи да је земља први клијент за руски ловац пете генерације Су-57. Са порастом цена фосилних горива од 2022. године, почиње и наводно њихова већа инвестиција у набавку оружја.