АЛЖИР ПОСТАЈЕ ПУНОПРАВНИ ЧЛАН ШАНГАЈСКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЗА САРАДЊУ

Приредио: Данко Боројевић

У среду 22. маја 2024. године, потврђено је да се Алжир пријавио да постане партнер у дијалогу Шангајске организације за сарадњу (ШОС), омогућавајући земљи да стекне право за пуноправно чланство након периода као партнер у дијалогу и посматрач. Војном блоку који су основали Кина и пет совјетских држава наследница 2001. године, од тада су се придружили Пакистан, Индија и Иран, а од касних 2010-их све ближе координирају заједничке војне вежбе међу чланицама.

Алжир је био једна од пет арапских република које су се блиско повезале са Совјетским Савезом током Хладног рата, а пошто се суседни Египта придружио Западном блоку седамдесетих година прошлог века и западних војних напада на Ирак, Либију и Сирију, остаје једина која је у потпуности функционална арапска држава изван западне сфере утицаја. Земља је удвостручила улагања у своје војне капацитете, а посебно у ваздухопловству и противваздушној одбрани, после напада НАТО на суседну Либију 2011. године, након деценија недовољног улагања Триполија у сопствене оружане снаге оставила их је на занемарљивој снази у поређењу са њиховим врхунцем моћи из осамдесетих година прошлог века.

Foto: Algerian Air Force القُوَّاتُ الجَوِّيَّةُ الجَزَائِرِيَّةُ

Оружане снаге Алжира се сматрају далеко најспособнијима у Африци и арапском свету, а међу већински муслиманским земљама ривали су само Пакистан и Иран – обе постојеће чланице ШОС. Иако све већи део наоружања Алжира долази из Кине, у распону од система за електронско ратовање до крстарећих пројектила, она је остала други највећи одбрамбени клијент Русије иза Индије. Окосницу њених оклопних јединица чини око 700 тенкова Т-90СА, док окосницу њене флоте борбене авијације чине 72 тешка ловца Су-30МКА, који су након процене против француског Рафала средином 2000-их били фаворизовани за његов далеко моћнији пакет сензора, већа издржљивост и супериорне перформансе лета. Остала значајна опрема у употреби укључује велики арсенал ракетних система С-300ПМУ-2 и наводно С-400, јуришне хеликоптере Ми-28, балистичке ракетне системе Искандер-М и термобаричне ракетне артиљеријске системе ТОС-1А.

Алжирска војска често изводи велике војне вежбе демонстрирајући висок ниво борбене готовости, што је постало посебно значајно пошто се чинило да главне војне вежбе под вођством САД у северној Африци симулирају покретање напада на ову земљу. Алжир је дуго био приоритетни клијент за најновију руску војну опрему, а пошто је први набавио пресретаче МиГ-25 од Совјетског Савеза, набавио је ПВО системе Панцир-СМ пре него што су исти уведени у руско наоружање. Такође се наводи да је земља први клијент за руски ловац пете генерације Су-57. Са порастом цена фосилних горива од 2022. године, почиње и наводно њихова већа инвестиција у набавку оружја.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *