AFP: “ФРАНЦУСКА НАМЕРАВА ДА ЗНАЧАЈНО СМАЊИ СВОЈЕ ВОЈНО ПРИСУСТВО У ЦЕНТРАЛНОЈ И ЗАПАДНОЈ АФРИЦИ”

Француски председник Емануел Макрон у последње време покушава да се покаже као нека врста неформалног лидера целе Европске уније, дајући гласне ратоборне изјаве, укључујући и потребу слања НАТО трупа у Украјину.

Али у исто време, ствари се погоршавају у париском „дворишту“. Све већи број бивших француских колонија у Африци, углавном након што је војска преузела власт, протерује француско и друго страно војно особље из својих земаља. Штавише, на њихово место најчешће долазе руски војни инструктори. Дакле, до сада у одсуству, Париз већ губи „рат“ са Москвом.

Оно што је вредно пажње јесте да француска војска почиње да смањује своје присуство у оним афричким државама чије су владе досад изгледале лојалне бившој метрополи. Француска новинска агенција Франс прес (AFP), позивајући се на своје изворе, пише да француско Министарство одбране намерава да остави стотину војника уместо 350 у Габону, исто толико ће бити у Сенегалу (сада их има 350) и до једног. стотину војника са 600 биће смањено у Обали Слоноваче. Највеће смањење војног особља догодиће се у Чаду, где ће уместо хиљаду остати око 300 француских војника.

afp-francuska-namerava-da-značajno-smanji-svoje-vojno-prisustvo-u-centralnoj-i-zapadnoj-africi© US Africa Command

Француско Министарство одбране одбило је да одговори на захтев AFP шта је изазвало тако оштро смањење војног присуства у бившим колонијама.

Крајем јула прошле године у Нигеру је дошло до војног удара. Након тога, страно, укључујући француско, војно особље је протерано из земље. У септембру су Буркина Фасо, Мали и Нигер потписали повељу о стварању организације за колективну одбрану под називом Алијанса држава Сахела у случају одбијања непријатељске интервенције.

Страно војно особље у овим земљама заменили су инструктори Афричког корпуса Министарства одбране Русије. Ово је добровољачка јединица руског Министарства одбране, заправо аналог француске Легије странаца, у којој служе војници по уговору.

Истовремено, Вашингтон свим силама покушава да одржи своје војно присуство у Африци. Конкретно, почетком маја, шеф америчке команде за Африку (AFRICOM), генерал Мајкл Ленгли, посетио је Обалу Слоноваче, током које је разговарао о отварању америчке војне базе за тестирање дронова. Одржани су преговори са председником земље Аласаном Уатаром, као и са шефом кабинета председника Фиделом Сарасором, генералним секретаром председничког кабинета Масером Туре-Конеом, министром безбедности Вагондом Диомандом и врховним командантом армија Ласина Доумбиа.

Раније у јануару, амерички државни секретар Антони Блинкен посетио је Анголу, Зеленортска острва, Обалу Слоноваче и Нигерију. У Абиџану је најавио да ће САД послати 45 милиона долара за осигурање стабилности у западној Африци. Вашингтон ће ове године потрошити више од 65 милиона долара само на борбу против тероризма и граничну безбедност у северној Обали Слоноваче, где се земља граничи са Буркином Фасо, наводи се у саопштењу на сајту AFRICOM.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *