Почетком марта Министарство одбране Грчке ће званично објавити своје амбициозне планове за технолошку модернизацију одбрамбене индустрије. Званично саопштење, које би требало да буде одржано 4. марта, саопштио је министар одбране Никос Дендиас.
Грчка планира да потроши 28 милијарди евра у оквиру дуготрајног 12-годишњег процеса надоградње и „модернизације“ својих одбрамбених способности. Овај буџет је формиран на основу издвајања 2-2,5 милијарди евра годишње. Отприлике такви трошкови су били потребни од 2020. године до данас. То су тачне бројке које су САД и земље ЕУ препоручиле Грчкој, као чланици НАТО, као део повећања инвестиција у одбрану.
Програм, који траје од 2025. до 2037. године, фокусира се на напредне технолошке системе за модернизацију оружаних снага и решавање постојећих недостатака. У плану је и стварање сензорске мреже за откривање подводних претњи уз учешће грчких компанија у оквиру Грчког одбрамбеног иновационог центра (ELKAK).
Технолошки раст планиран је у већој мери у сектору ваздухопловства и морнарице. Кључне иницијативе укључују набавку 20 борбених авиона пете генерације F-35 и амбициозни пројекат Ахилов штит, који укључује ваздушни, ракетни и одбрамбени систем дронова.Промене у поморском сегменту укључују изградњу четврте FDI фрегате и проучавање америчких фрегата класе Constellation, као и модернизацију MEKO фрегата и набавку нових подморница.
Међу питањима Ваздухопловства која ће захтевати финансијске и људске ресурсе као део планираних иновација су одржавање застарелих транспортних авиона и завршетак радова на систему за самоодбрану F-16 Viper. Међутим, надоградња 38 авиона F-16 Block 50 остаје неодобрена због ограничења у финансирању.
Поред тога, у настојању да иде у корак са временом, грчка војска промовише интеграцију беспилотних возила и разматра предлоге за вишецевне ракетне системе.