САД ПЛАНИРАЈУ ДА ОПРЕМЕ МОРНАРИЦУ, ВАЗДУХОПЛОВСТВО И МАРИНЦЕ СА УКУПНО 2456 БОРБЕНИХ АВИОНА F-35

Влада САД има за циљ да набави 2.456 борбених авиона F-35 Lightning II за своје ваздухопловство, маринце и морнарицу, што представља огроман напор да се модернизују и унапреде способности свог ваздушног борбеног потенцијала.

Ова цифра је укључена у извештај који је објавио Lockheed Martin, произвођач овог борбеног авиона пете генерације, у јануару, у којем се понавља да овај амбициозни план набавке остаје срж програма F-35, који наставља да напредује са солидним бројкама производње, новим међународним обавезама и интеграцијом најсавременијих технологија.

Циљ од 2.456 авиона одражава дугорочну стратегију Министарства одбране САД да замени застареле флоте новом генерацијом, вишенаменским стелт ловцима-бомбардерима способним да савладају и претње које су блиске и асиметричне. Програм обухвата производњу три основне варијанте авиона, а то су модели F-35А, F-35B и F-35C, дизајнирани да задовоље специфичне потребе Ваздухопловства или USAF (Ваздухопловних снага Сједињених Држава), Корпуса маринаца САД или USMC и Морнарице САД US Navy.

Овај амбициозни план осигурава да ова три вида Оружаних снага САД задрже технолошку предност над најсавременијим развојем Кине и Русије у случају конвенционалног рата, било да раде од конвенционалних аеродрома (F-35А) до носача авиона (F-35C) или амфибијских јуришних бродова (F-35B).

До краја 2024. године, програм F-35 је испоручио 1.102 авиона у ова три вида оружаних снага САД и више међународних купаца. Од тога, 797 су биле варијанте F-35А за USAF, 203 су биле варијанте F-35B за USMC, а 102 су биле варијанте F-35С за америчку морнарицу/USMC.

Ове испоруке су сведочанство сталног напретка програма ка испуњењу његовог циља набавке. Са производним цевоводом од 408 авиона, Lockheed Martin је и даље у доброј позицији да настави са испоруком овог потенцијално великог пројекта.

američki-f-35-c-lightnig-II-naoružan-sa-protivbrodskim-raketama-agm-158-c-lrasm© U.S. DoD/U.S. Navy/Photo by Dane Wiedmann

USAF се нада да ће заменити све своје ветеране F-16 Fighting Falcon и F-15C Eagle, који су у служби деценијама. USMC је, са своје стране, прихватио јединствене могућности F-35B, варијанте за кратко узлетање и вертикално слетање (STOVL- Short Take Off and Vertical Landing) која омогућава већу флексибилност у распоређивању и операцијама са амфибијских јуришних бродова, предњих оперативних база и неприпремљених аеродрома.

Америчка морнарица и USMC набавка варијанте F-35С базираног на носачу такође игра кључну улогу у побољшању пројекције ваздушне снаге са мора, пошто F-35С нуди стелт способности, домет и напредне сензоре без премца у поморској авијацији.

Испуњавање циља набавке владе САД је поткрепљено напретком у технолошким надоградњама и повећаном производњом. Програм F-35 наставља да интегрише нове могућности, као што је TR-3 (Technology Refresh 3), који побољшавају авионику, сензоре и могућности обраде података борбеног авиона. Примена ових напретка обезбеђује да F-35 остане на челу авиона који су способни за стелт и више намена, омогућавајући му да обавља широк спектар мисија од прикупљања обавештајних података и блиске ваздушне подршке до ваздушне супериорности и јуришних мисија.

Глобална сага

Поред домаћих набавки, програм F-35 је привукао значајно међународно интересовање, са 20 земаља које су већ имале или се формално обавезале да ће набавити борбени авион. Ови међународни споразуми не само да јачају позицију F-35 као највећег светског ловца-бомбардера пете генерације, већ такође играју кључну улогу у помагању америчкој влади да испуни своје циљеве набавке. Кроз споразуме о страној војној продаји (FMS), савезничке земље као што су Уједињено Краљевство, Јапан и Израел, између осталих, придружиле су се програму, додајући авионе у састав својих ваздухопловних флота и подржавајући наставак развоја способности авиона.

nacionalna-garda-vermonta-u-austriji-vežba-na-avionima-f-35-a-lightning-ii© U.S. Air Force photo illustration by Staff Sgt. Christopher Sommers

Док је амерички циљ набавке 2.456 F-35 монументалан задатак, континуирани напредак програма наглашава његову дугорочну одрживост. Lockheed Martin, блиско сарађујући са Заједничком програмском канцеларијом (JPO), доследно је демонстрирао своју способност да испуни обавезе, постижући прекретнице у производњи и испоруци упркос изазовима у вези са управљањем трошковима, инфлацијом и прекидима у ланцу снабдевања. Континуирано ширење производних линија F-35, укључујући нове објекте за завршну монтажу поред постојећег у Форт Ворту, Тексас, и одржавање/одржавање, биће од кључног значаја за осигуравање да се програм може проширити како би задовољио велику потражњу како америчких војних огранака тако и међународних партнера.

Све веће глобално присуство овог авиона, у комбинацији са технолошким напретком и повећаном производњом, позиционира F-35 као незаменљиву имовину за америчке и савезничке снаге. Штавише, уз наставак планираних улагања у одржавање и модернизацију, авион ће остати на челу савремене војне авијације, пружајући неупоредиве способности у будућим сукобима и стратешким изазовима.

4 коментара на “САД ПЛАНИРАЈУ ДА ОПРЕМЕ МОРНАРИЦУ, ВАЗДУХОПЛОВСТВО И МАРИНЦЕ СА УКУПНО 2456 БОРБЕНИХ АВИОНА F-35

  1. Да, све дође на наплату па ће и за ову превару рачун бити страшно висок. Наиме, притискаее других да купују твој производ па хваљење тим достигнућем не би било без лоших последица и да је у питању путничко возило. За борбени авион последице ће бити страшне, можда и катастрофалне. Ако данас, након пар деценија и преко хиљаду милијарди утрошеног новца чак ни оружане снаге САД нису способне да одрже оперативни способним ни 50% тих летелица онда имамо проблем! Авион има осредње могућности, енормну цену набавке и неодрживи цену употребе. Затворити очи пред те три чињенице је напросто врста лудила. Потом, ослонити се на то да то буде не баш једини али свакако авион ослонац ваздухопловне моћи је већ пут у сигурну катастрофу. Почев од оне народне “Не сва јаја у једну корпу” па до чињенице да се свакој ствари нађе против-мера широк је распон варијанти али су исходи увек лоши по онога ко то игнорише. Поставља се питање како су упали у то стање? Могуће су бар два основна узрока и они се зову расизам и похлепа. Дакле, расиста мисли да је толико надмоћан над другим да тај други никако не може направити нешто боље од њега ма шта чинио. Похлепа је довела до тога, да су ови жељни зараде по сваку цену уништили сваки супротан приступ и мишљење. И замислите колико је противницима олакшан посао. У рсто да траже решења како се супротставити различитим типовима авиона сада знају да је довољно наћи “против игру” за тај један. Наравно да ће се потрудити да то учине и наравно да ће успети. Срећом по човечанство!

  2. Ф-35 је невиђена превара којом се мелези преко Атлантика богате на рачун својих вазала из нато-а.
    Та летелица може да дејствује само тамо где нема пво система у Палестини и Либану и то да не буде претерано суво, да нема влаге, велике хладноће и велике врућине, и да буде ведро без облака јер је било случајева да си падали због муња и громова. Када буде успешно учествовао у борбама где се суочава са свим могућим изазовима и претњама, да се докаже на делу, онда нека га хвале и нуде. Тако је и ф-117 био чудо стелт технологије, правио лом над Ираком, да би на крају завршио у Српском блату и повучен из употребе, на делу је уцена и продаја на силу.
    Попут тенкова и одређене врсте авиона иду у прошлост, долази време ракетног наоружаља а авиони ће служити само за лансирање ракета са велике и безбедне даљине а тада није важно дали је авион стелт или не …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *