Кинези претварају гранате од 155 мм и 152 мм у дронове. УМПК на кинески начин

Кина претвара артиљеријске гранате у високопрецизне дрон-бомбе. Гранате од 152 мм и 155 мм добиле “крила”.

Кинеска одбрамбена индустрија развила је нови модуларни систем који омогућава претварање стандардних артиљеријских граната калибра 155 мм и 152 мм у прецизне планирајуће бомбе. Верује се да би могле да прелете и до 50 км након отпуштања са авиона уз “асистенцију” крила.

Ова технологија омогућава употребу муниције као ударних средстава са беспилотних летелица, хеликоптера или борбених авиона, на даљинама и до 50 километара од циља. Отпуштање са авиона може деловати као скупа варијатна, али није неопходно користит напредне и скупе апарате за одбацивање граната.

Систем се састоји од склопивих крила и репног управљачког дела. Навигација се врши путем кинески систем BeiDou, али и GPS. Оваква бомба се испаљује са висине од 5–6 километара, што омогућава носиоцу да остане ван домета већине непријатељских ПВО система.

Кинески систем подиже ову технологију на нови ниво применом на постојећу артиљеријску муницију, уместо развоја скупих нових ваздушних бомби. Овај развој је нарочито значајан у контексту тренутног рата у Украјини, који је показао значај планирајућих бомби и дронова-камиказа у савременом ратовању. Руси су се отарасили толико старих бомби адаптирањем истих у прецизна убојита средства са УМПК. Кинеска иновација иде корак даље. Као што смо рекли, модификоване артиљеријске гранате могу се носити дроновима и служити као навођене камиказа-бомбе. Једном лансиране, могу самостално навигирати до циља.

У случају тактике напада “ројевима” ово оружје може изазвати велику штету. Способност употребе и на калибру 152 мм говори и о извозном потенцијал за бивши совјетски блок.

Један коментар на “Кинези претварају гранате од 155 мм и 152 мм у дронове. УМПК на кинески начин

  1. – Granate od 152mm i 155mm su teške izmedju 40kg i 50kg sa upaljačem. Plus modul za (samo)vodjenje i plus modul za krila, znači, dve su oko (ili malo preko) 100kg a 4 oko 200kg. Biće interesantno videti šta će (koji dron) da nosi te krilate granate.
    – Što se tiče “napada u rojevima”, ta tehnika otvara još jednu mogućnost – da se u “roju” uz prave (bojeve) krilate granate nadju i lažne – istih dimenzija i oblika ali i radarskog ili termičkog odraza. Tek da učine odbranu od njih zanimljivijom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *