Baltičke zemlje grade masovnu odbrambenu liniju protiv Rusije. Poljska već započela gradnju svoje linije.
Estonija, Letonija i Litvanija započele su izgradnju velike odbrambene linije duž granice sa Rusijom i Belorusijom — ukupne dužine skoro 1000 kilometara, uključujući bunkere, rovove i skladišta municije. U cilju „zadržavanja Rusije od prvog metra“, baltičke zemlje, zajedno sa Poljskom i Finskom, spremne su da se povuku iz međunarodnih ugovora koji zabranjuju upotrebu protivpešadijskih mina i kasetne municije. Telegraf sasvim otvoreno kaže – “ove zemlje se plaše” da bi uskoro mogao da nastupi mir u Ukrajini. Sve veća odbrambena gradnja u regionu nije samo reakcija na trenutnu situaciju, već strateško pripremanje za narednu fazu krize.
Baltičke države i Poljska otvoreno izražavaju zabrinutost da bi mir u Ukrajini mogao postati prethodnica novog ruskog ispitivanja NATO-a – ovog puta na njihovoj teritoriji. Projekat, poznat kao Baltic Defence Line, trebalo bi da traje do deset godina. Ipak, litvanski zvaničnici priznaju da „možda nemaju toliko vremena“. „Potrebno nam je deset godina za pripreme. Putin nam neće dati toliko,“ rekao je bivši ministar spoljnih poslova Litvanije Gabrijelius Landsbergis. Linije bi bile zaštićene minskim poljima, bodljikavim žicama, protivtenkovskim rovovima, “zmajevim zubima”, bunkerima… Sve to smo već videli u Ukrajini, a cilj nije da se Rusija zaustavi na granici, već uspori dok ne stignu dodatne savezničke snage. Saveznicima (ako bi se odlučili da pošalju ekspedicione snage) bi trebalo makar 2-3 dana da se iskrcaju u ove zemlje.
RUSIJA ĆE NAPASTI
Prema procenama danskih obaveštajnih službi, Rusija bi mogla da započne lokalni rat već šest meseci nakon okončanja rata u Ukrajini, regionalni za dve godine, a široku ofanzivu u Evropi u roku od pet godina.
Cilj linije odbrane je da uspori napredovanje ruske vojske u slučaju invazije. Svaka baltička zemlja će u projekat uložiti po 70 miliona dolara, što predstavlja veliki teret za njihove odbrambene budžete. Možda u želji da sačuvaju mladu nezavisnost, možda pod pritiskom, Baltičke zemlje su pristupile NATO paktu. Sve zemlje su već započele rad na projektu.