ВАСКРС ТЕНКОВСКИХ ГРДОСИЈА НА ПОЉИМА УКРАЈИНЕ: ЗВЕРИ ИЗ БИТКЕ НА СОМИ ПОНОВО ОЖИВЕЛЕ 108 ГОДИНА ПОСЛЕ

Foto: Printscreen Telegram

Андреј Млакар

Од битке на Соми у Првом светском рату на западу када су се појавиле незграпне џиновске челичне грдосије тенкови су прошли велики еволуитивни развој. Од топова малог калибра тенкови су завршили на топовима калибра 130 мм.

Иако су сви превиђали да је рат у Украјини у коме је уништено на хиљаде тенкова с обе стране био крај ових челичних грдосија, а посебно када су стигло ројеви дронова камиказа, испоставило се да то није тако.

Као што 1973. на Голанској висроавни није сахрањен оклоп, ни у Пустињској олуји, али и касније нербојено пута, тако је и сад. С тим да су се поново појавиле челичне грдосије, односно тенкови настали у прииручним радионицама у близини фронта. Тенк је постао незграпан, али очигледно је једно, да ради свој посао.

Детаљне анализе снимака ових челичних грдосија указале су да све што може да се монтира на тенк се монтира. Није у питању само лим, челични лим као противкумулативна заштита, уређаји за ометање дронова, испод којих се налази реактивни оклоп, па основни оклоп тенка.

Фактички тенк постаје не класични тенк него оруђе за пробој кроз утврђене линије фронта који ће на себе да прими удар противоклопних ракета, разминирати терен отворити ватру на утврђене тачке и после тога омогућити продор тенковског вода или чете кроз непријатељску позадину.

За сада оваква возила се не израђују серијски, већ искључиво појединачно. Постоје за сада документована и регистрована два типа оваквог возила, који заправо постаје самохдни топ за продор и на свим снимцима такав тенк или боље рећи тенк-самоходни топ постаје на челу колоне постаје носилац продора.

Очигледно је да оваква тенк даје резултате у продору кроз непријатељску позадину, као што је то било за време битке на Соми кад су немачки војници остали шокирани челичном грдосијом која се појавила на фронту и прошла кроз немачке линије. Додуше овакве руске модификације личе на немачки A7V SHTURMPANZERWAGEN.

За сада Руси вешто прилагођавају своје тенкове серије Т-55, Т-62 који се користе већ као самоходна артиљеријска оруђеа, али и модернији тенкови попут Т-72, Т-80, неки говоре и Т-90 међутима за сада оно што се зна да су таквој модификацији најподложнији управо били тенкови Т-72.

За сада ова прича остаје на нивоу приручне радионице у близини фронта. Остаје велико питање да ли ће овакви тенкови постати ралност. Судећи по актуелним дешавањима, такво време је веома близу, ма ша ко мислио.