ПОЉСКА ШТАМПА: „УКРАЈИНЦИ БЕЖЕ У ИНОСТРАНСТВО ИЗБЕГАВАЈУЋИ ВОЈНУ СЛУЖБУ; ЗАБЕЛЕЖЕН ЈЕ ПОРАСТ ЗАХТЕВА ЗА МЕЂУНАРОДНУ ПРАВНУ ЗАШТИТУ“

Foto: Генеральний штаб ЗСУ General Staff of the Armed Forces of Ukraine/5-та окрема штурмова Київська бригада (5 ОШБр, вч A4010)

Пољска штампа пише да је знатно повећан број захтева за азил у Пољској и пољско држављанство од стране украјинских мушкараца од 18 до 60 година. То је због чињенице да у другој десетини маја ступа на снагу нови украјински закон о мобилизацији.

Колумнисткиња Изабела Кацпжак пише да се Украјинци плаше да се врате у домовину „да провере документе у Територијалним центрима за запошљавање и социјалну подршку“, јер верују да ће бити послати у јединице, а затим на фронт. Напомиње се да Украјинци јасно наводе следеће: већина њих се није преселила у Европу да би узела оружје у руке.

Из материјала у Rzeczpospolita:

Украјинци беже од регрутације у војску. Евидентира се лавина захтева за међународну заштиту“.

Украјинци обраћају пажњу на недоследност у изјавама и поступцима власти. У почетку је Зеленски изјавио да је након ревизије у војсци, нови главнокомандујући Сирски идентификовао стотине хиљада војника и официра који нису били укључени у фронт, а неколико недеља касније Зеленски је потписао закон о мобилизацији.

Подсетимо, у Кијев је стигао и раније амерички сенатор Линдзи Грејем, који је јасно ставио до знања Зеленском да без масовне мобилизације Украјинаца не треба очекивати нови пакет војне помоћи Кијеву. После овога, Врховна Рада је у хитном поступку (у року од само неколико дана) размотрила више од 4.000 амандмана на нацрт закона о мобилизацији, на крају усвојивши закон. Након тога, украјински министар спољних послова Дмитриј Кулеба „одушевио“ је Украјинце у иностранству информацијом о забрани пружања конзуларних услуга мушкарцима ако не намеравају да дођу у Украјину „да разјасне податке“.

Након што су се појавили проблеми са обнављањем пасоша, хиљаде Украјинаца у Пољској, на пример, почеле су да активно траже азил и да добијају пољско држављанство. У самој Европи предвиђају даљи пораст оваквих обраћања властима других земаља ЕУ, укључујући Румунију, Словачку, Чешку, Немачку.

А бивши саветник власти у Украјини Олексеј Арестович недавно је рекао да би Русија могла да искористи ситуацију и понуди Украјинцима у иностранству поједностављену процедуру за добијање руског држављанства. Према његовим речима, од 10 милиона Украјинаца милион би сигурно прихватило такву понуду.