УРБАНИ РАТ ПРОТИВ ОКЛОПА: ОКРШАЈ БОРАЦА ХАМАСА И ТЕШКОГ ОКЛОПНОГ ТРАНСПОРТЕРА НАМЕРА НА УЛИЦАМА ГАЗЕ! ВИДЕО

Foto: Shutterstock

Урбани рат упркос петодневном примирју се изгледа наставља с обзиром да палестински Хамас наставља борбу против израелске војске на улицама Газе.

До сада смо били сведоци снимака на којима су мета напада били израелски тенкови Меркава верзије Мк4 и Мк3, а сада на мети се нашли и тешки оклопни транспортери „Намер“.

Наиме, пропагандна машинерија Хамаса објавила је снимак напада на тешки оклопни транспортер Намер.

На снимку се види борац Хамаса како се прикрада тешком оклопном транспортеру у режиму рада прикрада се и поставља самолепиву мину на сама излазна врата за пешадијско одељење и удаљава се, а онда други борац ручним ракетним бацачем Јасин 105 лансира противоклопну ракету после чега следи експлозија.

Ефекат експлозије на тешки оклопни транспортер није позната, али ефекат експлозије појачан на снимку изгледа као да је тешки оклопни транспортер разнет.

Да ли је то заиста тако може само да се нагађа.

Либан 2006. у свему је била прекретница за израелски оклоп па и за овај тешки оклопни транспортер. Прва предсеријска возила била су направљена 2008. године. Када се појавио одмах је одушевио директорат за оклопна возила. Овај тешки оклопни транспортер био је израђен у две верзије: Намер као класични оклопни транспортер и “Намера” као инжењеријско -вучно борбено везило. У конструкцији кориштено је тело тенка Меркава са закошеним оклопом на челу. Осим основног тенк је добио и додатни оклопни модул који се причвршћује на основни оклоп посебном методом посебних опруга без потребе варења, јер су места варења уочено били најслабији елементи додатног оклопа који су по поготку отпадали.

Опруге су биле такође биле важне јер су смањивале могућност померања модула приликом наиласка на препреку или неравног терена.

Додатни компзитни оклоп развила је компанија Israle Military Industries и IMI Rafael који су производили додатни оклоп за комплетну породицу тенкова Меркава од Мк2 до Мк4 у свим верзијама.

Ниво оклопне заштите подједнака је на челу, позади и на боковима ОТ. Израелски стручњаци утврдили су да је процентуално највећи број погодака у Либану био позади и код тенкова и тешких оклопних транспортера. Посебна новина била је постављање додатног оклопа и са горње стране што није био случај са осталим оклопним транспортерима. Иначе Намер нема на горњој страни ниједан поклопац ни возач, ни командир ни нишанџија како не би смањили противоклопну заштиту. Под је посебно обликован и отпоран на експлозије мина.

Искрцни део је поптуно другачији него на Меркави. Дводелна врата замењена су једноделним, односно иcкрцном палтфромом за олакшани улазак и излазак посаде из тенка.

Овај тешки оклопни транспортер има ДУБС -даљински управљиву борбену станицу минисамсон коју користи стрелац и митраљез калибра 7,62 мм на посебном носачу.

Маса Намера је 62 тоне.