УН МИСИЈА СТИГЛА У КАРАБАХ, ПОСЛЕ ТРИДЕСЕТ ГОДИНА

U.N. Photo/Isaac Billy

Мисија Уједињених нација посетила је Нагорно Карабах у недељу 1. октобра, саопштио је Азербејџан, након што је скоро целокупно етничко-јерменско становништво побегло откако је Баку поново заузео отцепљену енклаву.

Портпарол азербејџанског председништва рекао је за АФП (AFP) да је „мисија УН стигла у Карабах у недељу ујутро“ — углавном да процени хуманитарне потребе.

То је први пут за око тридесет година да је ово међународно тело добило приступ региону.

Касније у недељу, портпарол азербејџанског министарства спољних послова рекао је за АФП да је мисија посетила контролни пункт на граници Карабаха с Јерменијом.

Он је рекао да се очекује да ће мисија — коју предводи резидентна координаторка УН у Азербејџану Владанка Андрева — одржати конференцију за штампу у понедељак.

Јерменски сепаратисти, који су контролисали регион три деценије, пристали су да се разоружају, распусте своју владу и реинтегришу с Бакуом након једнодневне азербејџанске офанзиве прошле недеље.

Крај сепаратистичких настојања Карабаха задао је тежак ударац вековима старом сну Јермена о поновном уједињењу, како кажу, својих предака, подељених међу регионалним силама још од средњег века.

Скоро сви од око 120.000 становника Карабаха побегло је са територије током протеклих дана, што је изазвало избегличку кризу.

Новинар АФП на граничном прелазу дуж коридора Лачин који повезује Карабах с Јерменијом видео је само један аутомобил који је стигао из сада напуштене енклаве.

Сергеј Асцарјан, рекао је да је међу последњим Јерменима који су напустили регион.

„Немам појма где да идем, можда у Европу“, рекао је он за АФП, додајући међутим да се нада да ће се многе избеглице вратити ако Азербејџан „да гаранције и пружи помоћ“.

„Разговарао сам са азербејџанском полицијом и рекли су да неће бити проблема ако желимо да се вратимо, да можемо да живимо у својим кућама“, рекао је он.

Азербејџанско председништво је саопштило да је служба за миграције Бакуа почела да ради у главном граду Карабаха, Ханкенди (Степанакерт на јерменском) како би регистровала Јермене и обезбедила њихову „одрживу реинтеграцију… у азербејџанско друштво“, обећавајући им „покровитељство азербејџанске државе“.

У саопштењу се такође наводи да је централна влада „почела да пружа одговарајуће медицинске услуге у граду Ханкенди“.

Назели Багдасарјан, портпаролка јерменског премијера, рекла је да се „транспорт присилно расељених лица из Карабаха ближи крају пошто је 100.514 избеглица стигло у Јерменију“ до недеље увече.

Она је рекла да су 47.322 избеглице сада у привременом смештају.