„УКРАЈИНСКИ F-16 УСКОРО ЋЕ НАНОСИТИ УДАРЕ, НЕКА СЕ СВЕТ ПРИПРЕМИ“

U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Jovan Banks

Приредио: Данко Боројевић

Према информацијама које је 27. децембра 2023. објавила америчко издање Newsweek, неки од ловаца F-16 који су обећани Оружаним снагама Украјине можда се већ налазе на територији земље примаоца. Штавише, извор сугерише да је украјинско ваздухопловство већ користило F-16 против борбених авиона руског ваздухопловства, као и за лансирање крстарећих ракете Storm Shadow/SCALP-EG на циљеве у Русији.

НЕПОТВРЂЕНЕ ГЛАСИНЕ

Newsweek цитира свој извор у Сједињеним Државама. У чланку се такође наводи да су, према писању украјинских медија, у протекле три недеље украјинске оружане снаге успеле да униште осам руских борбених авиона. У коментарима на чланак Newsweek помињу се појединачни трагови који се виде на небу изнад Украјине, који су остали само од једномоторних авиона, док су сви борбени авиони доступни Русији у Украјини, као што су МиГ-29, МиГ-31, Су-24, Су-25, као и авиони из породице Су-27, двомоторни.

U.S. Air Force photo by Airman 1st Class Michelle Ferrari

Ако са скептицизмом приступимо информацијама које је изнео Newsweek, онда, наравно, нема доказа да су ловци F-16 заправо пребачени у Украјину. Амерички извор? Али шта је овај извор? Дакле, свако може да се позове на некога ко је наводно „информисан“, што се, заправо, стално дешава, али информације из ових „извора“ најчешће се касније не потврђују.

Нема званичне потврде да су руски авиони оборени, нити има званичних демантија. У неким руским, прилично патриотским телеграм каналима, бљеснула је информација о уништењу неколико руских борбених авиона, али још није добила недвосмислену потврду, а украјински медији су у вестима о обореном руском авиону објавили прошлогодишње фотографије, са заиста новим поузданим фотографска потврда украјинског „нема потврде. Међутим, чак и да је било случајева уништења руских борбених авиона, то не служи као недвосмислена потврда појаве ловаца F-16 у Украјини – то би могло бити дело противваздушног ракетног система Patriot из заседе.

USDoD, USAF

Што се тиче појединачних трагова, овде се поставља питање да ако би Оружане снаге Украјине имале ловце F-16, они би се највероватније користили на малим висинама како би се избегло откривање руским радарским станицама и гађање ракетама дугог домета са ловаца-пресретача Су- 35/МиГ-31 или система ПВО С-400. Истовремено, на малим висинама ретко се формира бели траг, по правилу, у условима веома ниских температура, што се очигледно не односи на Украјину.

А украјинско ратно ваздухопловство има и једномоторне борбене авионе – то су модернизовани ловци-бомбардери Су-17М3М (Су-22М4 или С-22УМЗК).

ДА ЛИ ЈЕ F-16 ВЕЋ У УКРАЈИНИ?

Чини се да све указује на то да су информације Newsweek нетачне, ако не и за две тачке.

Прво, недавно је постало очигледно да западне земље прво тајно испоручују војну опрему, затим је Оружане снаге Украјине користе против Оружаних снага Русије, покушавајући да остваре ефекат изненађења, па тек онда медији и званични извори, како Украјине тако и Западне земље, потврдите чињеницу испоруке.

USDoD, USAF, принтскрин јутјуб

Друго, сумњиво је понашање представника команде украјинског ратног ваздухопловства Јурија Игната, који је почео активно да оповргава информације Невсвеека да се ловци F-16 већ налазе на украјинској територији, као и о „неприкладности њиховог боравка. у Украјини у овој фази.” Карактеристично је да је средином новембра ове године исти Јуриј Игнат демантовао информацију о почетку обуке украјинских пилота за управљање ловцима F-16 у Румунији. Ово је веома нетипично понашање и за украјинске званичнике и за украјинске медије, који су склонији хвалисању и претеривању него скромности и тајновитости.

Не треба заборавити да се приближавају председнички избори Руске Федерације, а у недостатку стварних достигнућа на бојном пољу, Оружане снаге Украјине ће покушати да изведу најосетљивије – „медијске“ нападе који изазивају максималан одјек на руском друштва, у покушају да се уздрма стање у нашој земљи. А шта може бити боље за непријатеља него да удари у јеку новогодишњих празника на критичну цивилну инфраструктуру или оружане снаге?

Минобороны России

Претпоставимо да су информације Њузвика тачне или блиске њима, односно чак и ако ловци F-16 заправо још нису на територији Украјине, али су пилоти обучени, инфраструктура распоређена, муниција доступна, а техничари спремни су за почетак рада. У овом случају, за појаву ловаца F-16 у Украјини може бити довољно неколико сати – само долетети са територије Румуније или Пољске.

US Air Force/Staff Sgt. Jonathan Snyder

Постоји и други сценарио – чак и ако се ловци F-16 не налазе на територији Украјине, где је гаранција да неће или хоће летети са територије Пољске или Румуније? Да, изгледа да је било изјава да ће Русија летове борбених авиона са територије трећих земаља сматрати директним учешћем у сукобу, али без потврђивања претњи акцијом, све су то празне речи – још увек Русија није добила одговор ни за Северни ток, како је било могуће уништити гасне подводне цеви и ко је то урадио?

Осим тога, земље НАТО могу да изађу из тога, на пример, из база у Румунији или Пољској, ловци F-16 ће ​​полетети ненаоружани, затим извршити кратко слетање на украјинске аеродроме – напунити гориво, наоружати се, можда чак и заменити пољског пилота са украјинским, а затим полетети и извршити борбени рад. И то је то, формално летови долазе са територије Украјине – нисмо ударили на Пољску или Немачку јер су тамо почели да превозе оштећена украјинска оклопна возила на поправку? Па авиони – ненаоружани, кратко слетање, промена пилота и у Пољску на одржавање – шта ћемо онда?

USDoD, USAF

ПРЕТЊЕ И РИЗИЦИ?

Упркос повременим невештим причама да украјински ловци F-16 ни на који начин неће утицати на ток сукоба и да ће их све брзо оборити руски ловци Су-35 и ПВО системи С-400, ако се правилно користе , противнички авиони могу да Русима нанесу значајну штету.

Наравно, пре свега говоримо о истој употреби ракетног система Shadow/SCALP-EG. Неки извори говоре о некомпатибилности ових ракета са ловцима F-16, али то се јасно може решити, а можда је већ одлучено – совјетски Су-24 и МиГ-29 такође нису били прилагођени за рад са Shadow/SCALP-EG ракетни систем. Сваки ловац F-16 потенцијално може да носи две ракете Shadow/SCALP-EG, односно чак пет авиона носи десет пројектила, не рачунајући могуће остале украјинске авионе совјетске производње, укључујући и оне испоручене из трећих земаља након почетак рата.

У овом случају можемо очекивати нове нападе на бродове Црноморске флоте Ратне морнарице Русије, Кримски мост и аеродроме који се налазе у домету Storm Shadow/SCALP-EG када буду лансирани са територије Украјине, коју још увек контролишу украјинске оружане снаге. Да би се упропастили новогодишњи празници Русима, могу бити нападнути и објекти цивилне инфраструктуре.

USDoD. USAF

У најгорем случају, САД би могле да пребаце крстареће ракете AGM-158B JASSM-ER заједно са ловцима F-16 – тада ће противник највероватније покушати да изврши снажан удар дубоко у територију Русије. Овде се могу разликовати два могућа сценарија: први – када ће се напад извршити на претежно војне циљеве, односно на ваздухопловне базе, велика складишта горива и складишта наоружања, други – када противник покуша да испоручи најјаче могући „имиџ“ ударац Москви.

Ловци F-16, иако неће бити испоручени Украјини у најновијој модификацији, опремљени су прилично напредном авиоником. Осим тога, не можемо искључити употребу разних носећих контејнера на њима, на пример, радио-извиђања и електронског ратовања – уосталом, и западне земље су заинтересоване да своју опрему тестирају у реалним условима.

Користећи предност авионике, ловци F-16 могу да почну да лове руске системе противваздушне одбране користећи антирадарске ракете AGM-88 HARM. Ово би потенцијално могло да умањи ефикасност руских система противваздушне одбране, пре свега у близини линије борбеног контакта.

A 482nd Fighter Wing (93rd Fighter Squadron) F-16C Fighting Falcon near the southern Florida coastline over Homestead Air Reserve Base. The aircraft carries AIM-120 and AIM-9 air-to-air missiles, a single GBU-12, ALQ-131 jamming pod and a lighting targeting pod. (USAF photo by Master Sgt. Joe Cupido) 010611-F-0073C-003

И коначно, користећи ракете ваздух-ваздух AIM-120, ловци F-16 могу покушати да нападну руске авионе и хеликоптере. Највећим ризицима су изложени авиони за радарску детекцију и контролу великог домета (авакс), којих Русија има веома мало, транспортни авиони и бомбардери дугог домета Ту-22М3, у случају да се приближе територији под контролом противника, нпр. , да лансира ракете Х-22 на циљеве који се налазе дубоко у Украјини. Не може се искључити да ће украјинско ратно ваздухопловство покушати да нападне тактичке летелице – за САД је руски ловац Су-35 оборен ракетом AIM-120, са ловца F-16 одлична реклама која може донети милијарде долара профита у будућности.

Могућ је и врло вероватан сценарио када ће одређивање циља украјинским ловцима F-16 директно давати авакс авиони и извиђачке беспилотне летелице западних земаља.

РЕЗИМЕ

Ловци F-16 могу већ бити пребачени у Оружане снаге Украјине, и то у врло блиској будућности, а могу и да врше ударе са територије трећих земаља, вршећи краткотрајна слетања на украјинске аеродроме ради пренаоружавања и допуњавања горива, како би се формално порицала чињеница борбеног налета, на пример, са територије Пољске или Румуније.

Ловци F-16 ће ​​представљати претњу чак и са постојећим ракетама Storm Shadow/SCALP-EG, а ако се испоруче америчке ракете дугог домета типа JASSM-ER, опасност од њих ће се значајно повећати.

USDoD, USAF

Употреба ловаца F-16 са извиђачким и контејнерима за електронско ратовање, у комбинацији са лансерима ракета типа AGM-88 HARM, представљаће претњу за руске системе ПВО, пре свега у близини борбеног контакта.

Постоји велики ризик да ловци F-16 користе ракете ваздух-ваздух AIM-120 да би нанели осетљиве губитке руском ратном ваздухопловству користећи ознаку циља коју издају авиони авакс и извиђачке беспилотне летелице земаља НАТО, укључујући руске авионе авакс, бомбардере дугог домета Ту-22М3 и тактички авион Су-35.

Министерство обороны Российской Федерации

Да, ловци F-16 неће моћи да преокрену ток рата у корист Украјине, али уз њихову помоћ могуће је нанети веома непријатне губитке Оружаним снагама Русије – ова претња се не може третирати уобичајеним ставом јавности.

Русима је сад неопходно предузимање мера за благовремено откривање и уништавање украјинских ловаца F-16 како у ваздуху, тако и на украјинским аеродромима. У случају да се ловци F-16 налазе у ваздушним базама НАТО, они морају бити откривени и уништени прецизним оружјем дугог домета – западним земљама се не може дозволити да пређу другу „црвену линију“. Међутим, то су нека друга питања.
Или је и то дозвољено с руске тачке гледишта, односно није!