ТВ ФРОНТ ЕКСКЛУЗИВНО НА ТЕСТИРАЊУ ОКЛОПНИХ ВОЗИЛА ТОЧКАША ПИРАНА III+ И V У ШВАЈЦАРСКОЈ! ЗБОГ ОВОГА ОВАЈ ОКЛОПЊАК СПАДА У САМ СВЕТСКИ ВРХ ФОТО/ВИДЕО

ФОТО: Телевизија Фронт

Телевизија Фронт посетила је једног од највећих произвођача оклопних борбених возила MOWAG у Креузлингену на обали Боденског језера који је од 2003 године постала део америчке компаније General Dynamics Land Systems.

Од неких својих почетака MOWAG је везан за канадску и америчку војску јер управо за њих се везују највећи послови, а оклопна возила ове сада америчко-швајцарске компаније налазе се у наоружању 18 војски света од далеке Аустралије и Новог Зеланда преко Африке и Европе до САД и Канаде, који су највећи корисници.

Своји истирјат компанија MOWAG започеја је израдом јефтних возила конфиугурације 4х4, па се прешло на 6х6, који су били прекретница у производњи оклопних возила на точковима, да би се дошло до конфигурације 8х8 која се и усталила као стандард за оклопна возила на точковима.

ФОТО: Телевизија Фронт

MOWAG је постао препознатљив по структури оклопних возила да је мотор напредм возач седи бочно, управљање на две осе, погон на сва четири, шест или осам точкова, самостално вешање са телескопским амортизерима на прва два точка и торзијске опруге на задње четири осе.

Швајцарцима се уложени капитал веома исплатио када је лиценцу за израду овог возила купила кандаска GDLS Canada (GM Defence). Канадска војска је 1971, наручила првих 491 оклопно возило Пирана I конфигурације 6х6 што је био почетак сарадње, а онда 11 година касније 1982. уследио је посао века. Пирана у конфигурацији 8х8 победала је на конкурсу Корпуса морнаричке пешадије САД за ново оклопно возило под ознаком LAV (Light Armor Vhecicle). Амерички маринци су за себе набавили 760 возила у различитим верзијама. Део је израђен у Креузлингену, а део у GDLS Canada. Најбројнији је био модел ЛАВ -25 са Делковом куполом за два човека са топом М242 бушмастер калибра 25 мм, по чему је возило добило и назив ЛАВ. Ово возило је 1996 године било представљено Словенији.

ФОТО: Телевизија Фронт

Мана овог оклопног возила била је та што је купола ЛАВ смањила број војника у искрцном делу, па су Маринци променили намену возила које је постало лако извиђачко јуришно возило.

Такође један од најбројнихих купаца оклопњака MOWAG је Краљевина Саудијска Арабија која је за своју националну гарду купила 1.616 возила. Аустралија је купила верзију Пирана II 270 комада, а онда су се зређале војске Швајцарске, Данске, Ирске, Шпаније, Катара, Омана, Чилеа, Новог Зеланда.

Како се ишло у сусрет 21 веку тако је и значај точкаша постао све битинији посебно када су кренуле војне интервенције у Авганистану, Ираку и широм централне Африке. Неке процене говоре да у свету тренутно има 8.000 Пирана од чега је њих 5.200 у верзији III коју је и Србија гледала далеке 2005-2006 када се планирала куповина 150 оклопних борбених возила точкаша за потребе и модернизацију Војске Србије.

ФОТО: Телевизија Фронт

Пиране у верзијама III i IV су нашле своје купце. Od verzije III скоро све остале IV и сада тренутно V имају амфибиска својства што је екипи ТВ Фронта приказано за време демонстрације на оближњем полигону.

Извештач ТВ Фронта имао је прилику да обиће производне хале у којима се производе ова оклопна возила, међутим због тајности производње сликање није било дозвољено. За сада погон се бави производњом резервних делова, а тренутно је у фази и тестирање оклопног борбеног возила

За присутне делегације омогућен је на полигону приказ способности оклопног точкаша Пиране у верзијама три и пет. Пирана V прикала је демонстрацијску вожњу великом брзином у кривини, по клизавим коловозима и кретање на нервном терену и свалађивање успона од 70 степени и бочних нагиба од 40 и 60 степени што је показало зашто ови оклопњаци спадају у сам светски врх.

Такође и Пирана III плус у базену за проверу амфибијских способности приказала је колико је овај точкаш способна да савлада водене препреке. Оно што одликује овај точкаш јесте спососбност да уђе у воду без претходних припрема и да по собособности кретања нимало не заостаје за својим конкурентом финском Патријом.

ФОТОГАЛЕРИЈА: