ТУРСКА КРИТИКУЈЕ F-35 ИЛИ АКО ГА НЕ МОГУ ДОБИТИ ОНДА И НЕ ВАЉА

shutterstock

Пише: Данко Боројевић

У целокупном светлу бројних проблема, тако и проблема око борбене способности турских ваздухопловних снага, на самом Босфору бројна су питања. Посебно се то исказало, после Шолцовог „НЕ“, за продају Тајфуна Турској. Али, није само Турска у проблему, очигледно већи су проблеми на видику.

Турски министар одбране Јашар Гулер говорио је у парламенту земље, извештавајући о стању војне авијације земље. Посебно је посланике занимала судбина програма F-35, из којег је Вашингтон искључио Анкару због куповине система ПВО С-400 од Русије.

Како је министар критички навео, F-35 не заслужује помпу која се око њега ствара. Рад машине је праћен сталним кваровима:

„Већина F-35 америчких ваздухопловних снага је на земљи. Израел није у стању да управља својим F-35 и стално се жали Америци због тога“.

Како је објаснио министар, слични проблеми се примећују и у европским државама и оне не могу да дођу до њиховог решења:

„Дефинитивно нисам фан његове (F-35) набавке“.

Гулер је позвао парламентарце да сачекају да национални борбени авион KAAN буде спреман. Већ је извучен из хангара и први лет авиона се очекује за 15-20 дана.

Истовремено, посланике је интересовала судбина средстава опредељених за програм F-35. Према речима министра, став војног ресора је да САД треба да их врате, „али резултат је, искрено речено, непознат“. Покушавају да се надокнаде финансијски губици кроз договор о куповини F-16 Block 70 Viper од Сједињених Држава, али су изгледи за то нејасни.

Током његовог говора дошло је до препирке око система ПВО купљеног од Русије. Један од посланика је сумњао у борбену готовост С-400 (постоји верзија да Анкара никада није применила систем, плашећи се погоршања односа са Сједињеним Државама).

„Свако ће задовољити своју радозналост када по потреби притиснемо дугме на С-400. Али где ћемо га користити? То није машина за прање веша“, одговорио је министар.

Чекајући Кана (KAAN) сетимо се Хамлета!

Вилијам Шекспир написао је драму Хамлет, из које је преузет израз, „нешто је труло у држави Данској“. То инспиративно запажање означава да је „Данска застранила у моралну и политичку корупцију“. Далековидни Шекспир, остави је ову ван временску узречицу целом свету. Данашњи свет, данашња цивилизација, комотно се може с њом поистоветити. Уместо да свет граби у будућност, он због „своје глупости“ граби ка сопственом уништењу. Цивилизација, која је људском роду дала огроман напредак у бројним пољима, оставила је и једно зло, звано рат и сукоби. Данас би Шекспир, да је жив, написао – „нешто је труло у људској цивилизацији у људима самим“.