ТЕШКИ ТЕНКОВИ ПОЛАКО ПОСТАЈУ РЕАЛНОСТ НА БОЈНОМ ПОЉУ УКРАЈИНЕ: ОСВАНУЛА ЈОШ ЈЕДНА МОДИФИКАЦИЈА ТЕНКА СА „КОРЊАЧА ОКЛОПОМ“

Foto: Printscreen/Telegram

Андреј Млакар

На бојном пољу Украјине појавила се још једна необична скаламерија са већ чувеним корњача оклопом који опасује сам тенк судећи да је у питању руски Т-72.

Како је наведено тенк опасан корњача оклопом кога чини лим појавио се код Красногоривке где је напао украјинске положаје, са чиме чини се да је оно што се на Западу зове „Основни борбени тенк“ и по категорији „средњи“ одлази полако у прошлост.

На фронт стиже категорија тешких тенкова, који добијају додатни оклоп који се вари на шипке дужине 50 цм, па и до 1 метра са чиме тенк добија фактички нови оклоп. Настаје челична грдосија која се помера по линији фронта, где брзина више није доминантна као и окретање куполе, већ тенк иде право као самоходни топ. Као и у претходном случају ради се о отпадном лиму, металима и челичним плочама. Без много теорије довољан је био апарат за варење и електроде.

Оваква возила користе се углавном данас за кретање на челу оклопних колона како би на себе привукли пажњу ловаца са противоклопним ракетама.

Foto: Printscreen/Telegram

Новина на другој верзији са „корњача оклопом“ добила је и систем за ометање дронова који се налази на крову оклопа изнад самог тенка. У односу на претходну верзију, ова има ного већу висину вероватно око метар или метар и по.

Чини се да је ова приучена модификација, која је настала у некој радионици близу линије фронта дала конкретне резултате, много више него реактивни оклоп контакт 1 и контакт 5.

Необични кавези које је Сиријска арапска армија постављала на своје тенкове Т-72 од 2014. године изазвале су биле велику пажњу стручњака и оних који прате војну технику. У питању су били против кумулативни штитници пошто су сирисјки џихадисти добили поприличан број противоклопних ракета са запада пре свега TOW.

А, онда је уследио рат у Украјини, а противкумулативна заштита претворила се у противдронску, када је серија дронова кренула да јуриша на руске и украјинске тенкове. Куполе су постале буквално кавези, а онда су кавези почели да се шире са куполе, на моторно-трансмисионо одељење, па на бок, а онда су се појавили скоро цели тенкови у решткастом кавезу.

Да је још већи хит говори и то да тенк поред основног оклопа има и реактивни оклоп углавном Контакт-1 ЕРО коцке, понеки Контакт V, а неки и реликт, затим су дошли на ред ометачи дронова, а онда и решеткасти кавез.

Неко би рекао слојевита заштита тенкова, а сада се појавио још већи хит „Галматијас“ међу тенковима заштита оклопна која је тенк претворила у корњачу на гусеницама на челу оклопне колоне.

Foto: Printscreen/Telegram

Овакав вид заштите на тенку Т-72Б3М се недавно појавио где је тенк са „корњача оклопом“, односно цео тенк је покривен челичним противкумулативним плочама које су од тенка удаљене до пола метра и фактички челичне шипке заварене за тело, а онда постављени панели од челика.

Оно што је интересантно да методологија да се тенк користи за пребацивање пешадијског одељења је дошла до пуног изражаја јер сада је осим посаде тенка заштићено и одељење пешадије.

Овакав начин заштитете тенкова полагано нас уводу и враћа у доба када је Вермахт почео да гради тешке тенкове. Мисли се на тенк Маус -Миш тежине око 100 тона који је израђиван у малим серијама и није усепо да спасе Трећи рајх од пораза. Изатим су Руси направили своје ИС-2 и 3, а сада овакав тренд намеће да ће категорија тешких тенкова поново постати актуелна .

Међутим за разлику од совјетских ИС-2, 2М и 3 нови тенкови који се претварају у тешке више неће са оваквим корњача оклопом да добију могућност окретања куполе кружно 360 степени и тиме постају самоходни топови плус још тешко покретљиви.

Зато ће ови тенкови више служитит за пратњу тенковске или неке друге оклопне колоне и на себе примати удар противоклопних ракета.

Совјетска доктрина „Глубоки бои“ марашала Тухачевског одлази у прошлост, тенк постаје гломазан, тежак и спор, али и даље непоходно средство на бојном пољу.