АРСЕНАЛ БИВШЕ ЈНА ПРЕПЛАВИО УКРАЈИНУ: ПРОТИВАВИОНСКИ ТОП М-75 КОД ОДЕСЕ РАТУЈЕ ПРОТИВ РУСКИХ ГЕРЊА!

Foto: Printscreen Twitter

Андреј Млакар

Пре неких 20 и нешто година противавионски топови су означени били као непрспективни, да је њихово време прошло и да долази нови облик ратова. Међутим десила се Украјина и за две и по године уследила је револуција у ратовању!

Масовна примена дронова камиказа натерала је обе стране да почну масовније да користе противавионске топове. Пре неких годину дана у Украјини појавили су се једноцевни противавионски топови из арсенала ЈНА. Вероватно су стигли као војна помоћ Кијеву из неке од бицших југословенских земања које су одлучили да се реше заоставштине ЈНА.

Тако је освану и једниоцевни противавиони топ М-75 калибра 20 мм.

Последљи пут снимак из околине Одесе показује обуку посада на М 75 у борби против дронова камиказа.

Ови југословенски топови било као троцевци или једноцевни могли су да се виде у скоро свим локалним ратовима од Либије, Јемена, Нагорно-Карабаха где су били монтирани на шасију оклопног транспортера МТ-ЛБ, а сада и у Украјини.

У Украјини се појављују у две верзије: монтирани на пик апове као мобилна верзија за окршај са дроновима камиказама на очекиваним правцима и као вучна верзија какву је користила бивша ЈНА.

Противавионско артиљеријско оружје М-75 уведено је било у наоружање бивше ЈНА . Оружје је израђено у фабрици оружја „Застава“ . Ови топови направљени су лиценцно od topa Hispano Suiza HSS -804, које не намењени за употребу у пешадијским јединицама за гађање земаљских циљева, као и циљева у ваздушном простору.

Такође с друге стране верује се да је ПА топ М-75 потпуно југословенски осмишљен производ и спомиње се његово порекло од топа М 74 20 мм југословенске морнарице који се користио на патролним бродовима.

Foto: Printscreen Twitter

Противавионски топ М75 се транспортује на обртном постољу на два точка који такође носи муницију и кутије за нишан. Топ М 75 могу да поставе два човека, а када се окретно постоље скине, топ лежи на стативу са променљивом висином. Помоћу угаоних стопала за постављање, подешавање угла задње ноге статива се удвостручује. За померање топа користи се мали ручни точак. Противавионски топ је довољно лак за ношење или да се монтира на возило, а може се размонтирати за само 60 секунди. Монтажа и демонтажа не захтевају никакав алат. Противаионски топ М75 се може опремити једноставним нишаном – оптичким за противавионску употребу, али уобичајени нишан је М73, рефлексни нишански уређај са извором трицијума који обезбеђује осветљење. Нишанска справа М 73 је калибрисана за просечан опсег циља од 800 м и брзине мете од 50, 100, 150, 200, 250 и 300 м/с, и користи елиптичну мрежу за нишањење циља.

За употребу против земаљских циљева на дометима до 1000 м а користи се нишански телескоп са увећањем од 3,8 пута.

Нормално пуњење муниције се користи на М 75 је бубањ од 60 метака, али када се користи муниција за пробијање оклопа или пешадија, користи се кутија од 10 граната калибра 20 мм. Испаљује се иста муниција која се користи на топовима фамилије М55.

Ово противваздухопловно оружје се налазило до 1991. године у саставу једница ЈНА и Територијалне одбране. Распадом Југославије, а касније је остало у арсеналу и складиштима армија република насталих после распада СФРЈ.

За сада је немогуће утврдити из које земље је ово противавионско оружје стигло у Украјину.

Тактички и технички подаци:

Калибар: 20 мм
Каденца: 650-750 метака/мин.
Тежина у марширајућем положају: 275 кг
Тежина у борбеном положају: 232 КС
Димензије у лежећем положају душина: 4100 мм, ширина: 1500, висина 1600 мм
Брзина зрна: 850 м/с
Ефективни домет на ваздушне циљеве: 1500 м
Ефективни домет на земаљске циље: 1000 м
Макс. Домет 5500 м, домет 4000 м надморске висине