ШТА ЈЕ НОВО ВИЂЕНО И ПРИКАЗАНО ОД ОПРЕМЕ ЗА МОДЕРНИЗОВАНИ ТЕНК М-84АС2

Foto: Ministarstvo odbrane Srbije

Андреј Млакар

Председник Србије посетио је Војнотехнички институт. О томе је махом све речено више или мање о дроновима. Међутим ван редовног протокола било је итекако занимљивих стварчица, а један се посебно истицала, а односила се на нашу модернизацију тенка М-84АС 2.

Овај тенк је свакао од октобра месеца предмет интересовања био доста страних делегација, па и поједних чланица НАТО пакта, посебно неких које у свом наоружању имају тенк М-84.

Међутим тенк је изложен у целости, а ова посета мало је открила какву оптику има модернизована М-84. Како је недавно шеф државе саопштио у Нишу на прослави Сретења, да Војска Србије тренутно располаже са 20 модернизованих М-84АС2.

Док су сви били фокусирани на ПАСАРС, беспилотне летелице, Огњеве, оно што је било изложено испред М-84АС2 је било свакако занимљиво.

О томе је за Телевизију Фронт продискутовао и тенковски стручњак Владимир Ивановић.

Гледајући слику Ивановић је рекао да је видљиво да је код дневно-ноћна-нишанска справа ДННС -2 подељено предње стакло на два дела, јер са стандардним стаклом термовизија не може да ради.

У преводу за лаике пола справе је за дневно светло, а пола за термовизију. Само је улазно стакло пола/пола. Унутрашњи део је заједнички.

„Предње стакло нишанске справе је замењено са другим типом стакла, јер са стандардним предњим стаклом нишанске справе ДННС-2 не може да ради термовизија, јер то стакло не пропушта светлост таласних дужина на којима ради термовизија. Иначе у овом стаклу има 3 посто елемента бор који даје велику тврдоћу овоме стаклу“, стручно појашњава Ивановић.

„Метео сензор је исти , додан је монитор за командира и ГПС навигацију. Монитор поред нишанске справе, је термовизијска нишанска справа са монитором, додаје Ивановић.

Foto: Ministarstvo odbrane Srbije

Верује се да се ради ДННС-2 АТК који је у себи садржавао термовизију појавио се на првој модернизацији тенка М-84АС 1 о коме се зна мало, али неке претпоставке указују да је развијен из верзије ДННС-2 Т, а сви заправо вуку корен из ДННС-2Р који није имао опције за зумирање 3 и 7 пута, а који је у деловима постојао пре грађанског рата постојао у фабрици „Зрак“ Сарајево. Један такав уређај скинут је био са заробљеног муслиманског тенка и налази се у Бањалуци

На Сајму наоружања „Партнер 2023“ у проспекту за тенк М-84АС 2 наведено је следеће:

„Модернизовани тенк М-84 АС2 је реализован модернизацијом тенка М-84, намењен је за уништавње оклопних и осталих борбених средстава и живе силе непријатеља и представља основни носилац дејстава у оклопним јединицама“.

Од података који су дати о овој модернизацији износи се следеће:

Модернизована нишанска справа (ТМВ, ТВ, ЛД);

Модификација СУВ-а. Који је у питању СУВ и даље није јасно;

Даљинска управљива борбена станица (ДУБС) стабилисана;

Дигиталини двоосни метеосензор;

Нови телекомуникациони систем и КИС,

Командиров систем видео надзора, који окрива зону 360 степени око тенка;

Систем за позиционирање и навигацију ГНСС;

Нова генерација експлозивно-реактивног оклопа модуларног типа;

Нова муниција калибра 125 мм АП и ХЕ;

Аутоматски систем за заштиту од експлозије горива и пожара;

Подсистем за заштиту мотора;

Коване двоосовинчине гусенице, чији је радни век пређених 4.000 км;

Фото: Министарство одбране Србије

Камуфлажна мобилна прекривка која пружа ИЦ и РФ опсег заштите. Наиме ради се о мултиспектралној камуфлажној навлаци М-21 по узпору на руску “накидка” за тенкове Т-90М.

Циљ ове навлаке је смањење радарског и термалног одраза тенка посебно у случајевима када противник користи термалне камере. Мрежа се осим за тенкове ради и за борбена возила пешадије фамилије БВП М-80 као старије тако и модернизоване у верзији АБ2.

Техничке карактеристике

Топ глатке цеви калибра 125 мм;

Борбена маса: 46,5 тона

Максимална снага мотор V46-TK od 1000 Коњских снага

Максимална брзина око 60 км на час;

Носилац посла је Техничко ремонтни завод из Чачка.