COMANDO ESPECIAL DEL EJERCITO DE COLOMBIA – CEE: “СПЕЦИЈАЛНЕ СНАГЕ КОЛУМБИЈЕ”

Пише: Данко Боројевић

Земља која је донедавно била разапета између дроге и гериле, између левичара и моћних нарко-босова у грађанском рату који је трајао од 1964. године do краја 2016. године, а у којем је погинуло више од 40.000 људи. Та земља била је Колумбија, и као таква морала је имати снажну армију, а у оквиру ње елиту – специјалне снаге.

Од специјалних снага Колумбија поседује две ваздушнодесантне бригаде, свака са по два батаљона, три антигерилске бригаде, од којих свака има четири батаљона и једну чету командоса, један специјални батаљон и три батаљона за борбу против кријумчара дроге. Од свих тих јединица јединица најпознатија је CEE (Comando Especial del Ejercito – Специјална војна команда).

Foto: Ejército Nacional de Colombia/Comandos Ejercito Nacional Colombiano

У формирању те јединице велику помоћ пружили су инструктори америчких специјалних снага, пре свега 7. група америчких Зелених беретки, који су већ годинама тренирали колумбијске војне и полицијске јединице за рат против гериле и кријумчара дроге. CEE као главни задатак има борбу против нарко-мафије, донедавно су се њени припадници борили против колумбијске гериле. Иначе, јединица је величине и снаге батаљона, а обука је по угледу на америчке специјалне јединице.

Foto: Ejército Nacional de Colombia/Comandos Ejercito Nacional Colombiano

На вежбама и тестовима кандидати за састав те формације обучавају се у специфичностима антигериласке борбе у џунгли, маскирању и боравку у дивљини, заседама и брзим ударима, падобранској техници, спуштању низ уже из хеликоптера, познавање експлозива и свих врста ватреног наоружања.

Foto: Ejército Nacional de Colombia/Comandos Ejercito Nacional Colombiano

Главну ударну снагу јединице CEE представља чета А са 62 командоса, од чега су три официра, осам подофицира, а остатак су војници добровољци. Чету чине два вода. Први и Други, а они су опет подељени на две ударне групе од по 15 војника. Унутар тих група формирани су тимови од три до шест командоса.

Командоси CEE располажу свим врстама западног оружја, од израелских аутоматских пушака Galil и америчких М-16 калибра 5.56 мм, до пушкомитраљеза FN Mimimi такође у истом калибру до немачких снајперских пушака H&K калибра 7,62 мм. Наоружани су такође и пушкама – сачмарицама Benelli, а као лака артиљерија служе им јужноафрички бацачи граната MGL од 40 мм и португалски минобацачи од 60 мм. Располажу и сабразилским оклопним возилима Kaskavel наоружаним топом од 90 мм. Од средстава везе имају преносне радио-уређаје америчке и израелске производње, радаре за откривање покрета на копну и уређаје за сателитску навигацију.

Униформе су им камуфлажне, носе зелене беретке и камуфлажне џунгла шешире.

Foto: Ejército Nacional de Colombia/Comandos Ejercito Nacional Colombiano

Убрзо по завршетку грађанског рата, Колумбија је приступила реорганизацији свој војске, самим тим приступљено је реорганизацији командоса CEE. Јединица је доведена на стандард и процедуре, које важе за специјалце новог доба. Нови командоси за ново доба.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *