BRITANSKI KRALJEVSKI KOMANDOSI -KRATKI PRIKAZ

Kraljevi marinci, do prošle godine kraljičini smatraju se elitnom jedinicom britanske amrije i ponosom čija tradicija datira još iz 1644. godine kada je osnovana nova jednica koja je ukrcana na brodove britanske flote kao podrška pomorskim operacijama i interventn im jednicama ne samo za blisku borbu na moru, nego i na kopnu, što je posebno došlo do izražaja kada je Velika Britanija postajala kolonijalna sila koja je vladala sevetskim morima i okeanima.

Britanski kraljevski marinci su se zadržali i danac, doduše manji su po sastavu, ali i dalje su angažovani.

Današnji kraljevski mornarički komandosi potiču iz formacije koja je osnovana 1942 godine čiji pripadnici su postali poznati po smelim sabotažama i diverzijama u Severnoj Africi, Mediteranu, Burmi i džunglama Malaje, Tajlanda.

Brojno stanje ove jednice za vreme Drugog svetskog rata iznosilo je 80.000 pripadnika. Na ovu formaciju nije zaboravljeno ni posle završetka Drugog svetskog rata, pa je ovqa jednica učestvovala 1956. u operaciji Musketar britansko-izraelsko-francuska invazija na Suecki kanal, sukob sa pripadnicima IRA na ulicama Belfasta 1960-tih, 1970-tih i 1980-tih godina 20 veka, poslednjem kolonijalnom ratu na Atlantiku na Foklandskim ostrvima, Pustinjskoj oluji 1991, na Balkanu 1992-1995 i NATO agresiji 1999, kao i u misij KFOR-a i pre toga IFOR, pa SFOR-a u BiH od 1996-2006, kao i sad u misiji EUFOR-a.

Organizacija

Britanski mornarički komandosi organizovani su u brigadu: 3. brigada kraljevskih marinaca sa sedištem u vojnopomorskoj bazi u Plimutu. Brigada je bataljonskog sastava 40, 42 i 45 bataljon marinaca-komandosa ukupnog stanja 700 ljudi. Bataljoni čine manevarsko jezgor brigade spremni za borbena dejstva u svakom trenutku.

Pripadnici su osposobljeni za vođenje borbe u svim geografskim uslovima, od džungli, pustinja do hladnog Artika.

  1. i 45. bataljon komandosa osposobljeni su za delovanje u planinskom svetu i arktičkim predelima, a 40. bataljon za rat u džunglama, pustinjama i tropskim predelima.

Pripadnici 42 i 45 bataljona obuku izvode u planinama Škotske, polarnom krugu u Norveškoj. Njihov osnovni zadatak je izviđanje u pozadini u dubini neprijateljske teritorije. Pripadnici 40. bataljona se obučavaju u džunglama Bruneja, pustinjama Omana i tropskim predelima ostrva na Karibima.

Foto Printskirn Joutube

Od ostalih jednica tu je pozadinski, odnosno logistički puk, obaveštajna četa, četa veze, ometanja i radio izviđanja. Ovim jednicama podršku pruža 29. komando puk kraljevske artiljerije, a PVO zaštitu komando artiljerijska baterija, inženjerijsko obezbeđenje pruža 50.četa kraljevske inženjerije, a u sastavu brigade nalaze se i 845, 846 i 847 ekadrila mornaričkog vazduhoplovstva.

U sastavu marinaca nalaze se i specijalna četa pomorskih ronilaca- diverzanata i specijalna jednica za obezebeđenja britanskog nukelarnog arsenala koja se vezuje za britansku mornaricu u pomorskoj bazi Klajd u Škotskoj, čuvanje važnih ličnosti i protivterorističku borbu i oslobađanje taoca sa zauzetih brodova.

Foto Printskirn Joutube

Obuka

Da bi neko postao mornarički komandos mora da prođe stroge fizičke i psihološke testove.

Obuka traje 30 nedelja i statavljena je od 4 faze.

Prva faza obuke traje 24 nedelje a budući komandosi se obučavaju u nizu veština, plivanja, vožnje kanuom, orjentaciji, navigaciji i gađanju iz različitih vrsta naoružanja, kao i tehnikama savladavanja prepreka.

U drugoj fazi uvežbava se timski rad. obuka se izvodi u džungala, prašumama, stepama, pustinjama i polarnom krugu, prenjau planinama, alpinističkoj tehnici i ratovanju u gorskom svetu.

Treća faza je posvećana preživljavanju u prirodi i četvrta završna faza traje 10 dana i u stvari je finalni ispit provere naučenog, savladavanja mraša od 48 km pod punom borbenom opremom.

Oni koji završe obuku uspešno postaju Kraljevski marinci i dobijaju zelenu beretku, simbol britanske mornaričke pešadije i potvrdu da su uspobljeni za dejstva na moru i kopnu.

Naoružanje:

Od pešadijskog naoružanja ova jednica koristi standardne britanske automatske puške L-85, SA-80 A2amerile M-16A2, Ar 15, nemačke Hekler Koh MP-5, puškomitraljezi M249, FN MINMI, sanjperske puške PGM, Barrett M82.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *