САД СУ НАПАЛЕ ЈЕМЕН, БЕЗ ЗАТВАРАЊА ЦРВЕНОГ МОРА ЗА ЦИВИЛНИ САОБРАЋАЈ

U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Daniel Asselta

Избијање сукоба са јеменским Хутима у великој мери је утицало на друге земље Блиског истока, пре свега војно и економски. Подсетимо, у ноћи 12. јануара анти Хути коалиција је напала Јемен, наводно ударајући по положајима и инфраструктури јеменске групе Ансар Алах. Хути су обећали да ће да узврате, а то се није дуго чекало. Постоје извештаји о нападима ракета и дронова на ратне бродове у Црвеном мору. Појавиле су се и информације о обореним америчким авионима.

Занимљива је чињеница да су Американци и Британци започели војне операције против Јемена (јеменски Хути) без блокирања цивилне комерцијалне пловидбе у Црвеном мору и суседним поморским подручјима.

Десетине комерцијалних пловила, укључујући танкере, бродове за расуте терете, пролазе поред обале Јемена. Штавише, нема доказа да су власници бродова и посаде упозорени на намере САД и Британије да изведу ракетне нападе у региону.

Сходно томе, расту ризици у односу на цивилна пловила у наведеном акваторију.

Због тренутне ситуације, војска Саудијске Арабије је стављена у стање високе приправности. Одређени број комерцијалних бродова привремено пристаје у саудијске луке на Црвеном мору како би „сачекали“. Истина, нико не може рећи колико ће дуго трајати операција „коалиције“, као што нико не може рећи да ли ће дронови и пројектили Хута гађати бродове у саудијским лукама.

У стање високе приправности стављене су и трупе у Уједињеним Арапским Емиратима, где се налази једна од америчких војних база, која би могла да постане мета ракетних напада Хута.